O příběhu jihlavského piva se dozvíte na výstavě v Jihlavě

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


O příběhu jihlavského piva se dozvíte na výstavě v Muzeu Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá ve spolupráci s Pivovarem Jihlava, a.s. výstavu nazvanou Příběh jihlavského piva - 150 let od založení pivovaru. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 2. 7. 2010 v 17 h v prostorách muzea. Výstava seznámí veřejnost s dějinami jihlavského pivovarnictví, jednoho z důležitých hospodářských odvětví města, od středověku až do dnešních dní.

Neopomene zdůraznit privilegované postavení jihlavských sladovníků, kteří svého času kontrolovali politické vedení města. Návštěvníci se na mapě dozvědí, jaké jihlavské domy disponovaly právem várečným či kde v Jihlavě stávaly ještě v 19. století malé pivovárky, které byly v roce 1860 nahrazeny dnešním pivovarem. Výstava mimo jiné prozradí, kde se na Vysočině ve středověku a v raném novověku pěstoval chmel. Zejména starší spoluobčané si budou moci u archivních fotografií zavzpomínat na řadu starých jihlavských hospod a kdysi předměstských krčem.
Unikátem bude dosud nepublikovaná ukázka fotografií náhrobních kamenů s přepisy textů, pod nimiž byli u kostela sv. Jakuba v 18. století pohřbeni nebožtíci spjatí s pivovarnictvím.
Výstava nabídne množství trojrozměrných předmětů, z nichž lze zmínit například iluminované knihy jihlavského sladovnického cechu ze 17. a 18. století. Vystaveny budou také předměty používané v  pivovarské laboratoři, historické pípy, starodávné korbely a sklenice či vybavení bednárny. Zajímavostí budou modely pivovarských zařízení zapůjčené z Národního technického muzea v Praze. V prostorách Kavárny Muzeum bude možné od 13. 7. – 29. 8. 2010 shlédnout výstavu „Svět pivních etiket“ zapůjčenou ze soukromé sbírky pana Zdeňka Hobzy.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!