Švýcarské jaro v Čechách

Švýcarské jaro v Čechách

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Jaro 2013 bude v ČR ve znamení švýcarského kříže. Do České republiky totiž vtrhnou reprezentanti toho nejlepšího ze současné švýcarské kultury, ekonomiky či politiky. Dirigent Kaspar Zehnder, písničkářka Sophie Hunger, švýcarské vzdělávání nebo třeba švýcarský sýr… To vše pod hlavičkou multižánrového projektu s názvem Švýcarské jaro.

Po celý březen se do švýcarských barev převléknou města Praha, Brno, Liberec, Olomouc či Hradec Králové, které pohostí desítky představení, koncertů, přednášek, prezentací nebo společenských či obchodních setkání. Pestrý program nabídne také kulinářské, turistické a sportovní zážitky, ale podá i zprávu o současné švýcarské vědě, technice, vzdělávání a společnosti jako takové. Za rozsáhlou akcí Švýcarské jaro stojí Švýcarské velvyslanectví v Praze.

Rozmanitý kulturní program Švýcarského jara jde napříč nejrůznějšími žánry i uměleckými disciplínami. Švýcarské jaro slavnostně zahájí společný koncert Brněnské filharmonie pod vedením předního švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera, kterého známe zejména z doby jeho působení v roli šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie či dirigentské spolupráci se slavnými sólisty. Kaspar Zehnder zavítá vedle Prahy i do Brna a Hradce Králové.

Švýcarský skladatel Michael Jarrell je jedním z nejslavnějších skladatelů své generace. Mimo jiné je autorem mezinárodně úspěšné komorní opery Kassandra podle literární předlohy Christy Wolf. Jeho působivá a hluboká „mluvená opera“ pro herečku, orchestr a elektronické nástroje bude uvedena v podání Nimrod Opera Zurich v Praze na Nové scéně Národního divadla.

Písně Sophie Hunger kdysi učarovaly renomovanému jazzmanovi Eriku Truffazovi natolik, že si ji jako zcela neznámou písničkářku vybral coby předskokanku svého evropského turné. Díky tomu odehrála Sophie Hunger svůj vůbec první zahraniční koncert právě v Praze. Na (Švýcarském) jaře se do Prahy vrátí jako hvězda první velikosti, o čemž ostatně svědčí i její nedávný vyprodaný koncert v Paláci Akropolis. Hudební nabídku doplní koncerty špičkového komorního souboru Guarneri Trio Praha, série jazzových koncertů v klubu Jazz Dock či vystoupení skupiny alpských hornistů.

Pražské Divadlo Alfred ve dvoře bude hostit oblíbenou dvojici mimů Compagnia DUE, tentokrát s českou premiérou okouzlující, jazykově bezbariérové klaunérie SensoUnico (Jednosměrná ulice). Zástupci současné literární scény budou na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity diskutovat o literární a jazykové různorodosti Švýcarska.

Podrobné programové informace jsou k dispozici na www.svycarskejaro.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 
Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!