První divadelní uvedení Kanclu se blíží

První divadelní uvedení Kanclu se blíží

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


V Divadle Rokoko zkouší režisér Petr Svojtka adaptaci kontroverzního britského sitcomu Kancl (The Office), který je originálním a vtipným pohledem do zákulisí jedné obyčejné kanceláře.V pondělí 22. října proběhla první kostýmová zkouška této komedie, která diváky pobaví břitkým britským humorem. Zároveň se však dotkne velice aktuálního tématu, kterým je hrozba ztráty zaměstnání a frustrace z nesplněných snů. Premiéra se uskuteční 10. listopadu. Hlavní roli šéfa Davida Brenta ztvární Vasil Fridrich.

Za nápadem uvést kultovní britský seriál BBC na jeviště stojí režisér Petr Svojtka: „Já osobně jsem se k tomuto seriálu dostal úplně náhodou. Jednou pozdě večer po představení jsem si doma omylem pustil televizi a viděl jakýsi prapodivný tvar, u něhož nebylo zcela jasné, jedná-li se o dokument či o hranou záležitost. Mísily se ve mně pocity nadšení a studu, bylo to zároveň nesnesitelné i zábavné. A napadlo mě, že právě tohle by mohlo být dobré na jevišti. Když jsem s tím přišel za kolegou Janků, k mému překvapení mě nevyhodil. Nakonec jsme se rozhodli, že se tuhle šílenost opravdu pokusíme jevištně zpracovat. Naším záměrem byli překvapeni i sami tvůrci seriálu. Ale nakonec – byť to nebylo úplně jednoduché – nám udělili práva.“

„Není to typický sitcom, kde se od začátku do konce bavíte vtipně vystavenými situacemi či komickými replikami. Tady se balancuje na velmi tenké hraně mezi humorem a trapností. Zaujalo mě především to, jak se za vší tou zábavností překvapivě vynořují existenciální problémy a jedno obrovské téma, které je neskutečně aktuální pro většinu pracující populace. Lidé chodí do práce, mají šéfa, o němž si třeba myslí, že je idiot, ale jsou nuceni s ním přátelsky vycházet. Jsou obklopení lidmi, se kterými si mnohdy nemají vůbec co říct, možná je i nesnášejí, a přitom s nimi tráví většinu svého času, protože nemají odvahu to změnit. Práce jako zdroj obživy je životní nutností, a ať je v ní člověk jakkoliv nespokojený, většinou se bojí udělat ten krok do neznáma a říct: „S vámi já tady, přátelé, nebudu, já si najdu něco lepšího...“ Nic lepšího totiž v rukou nemá. A tak nic neudělá,“ popisuje inscenaci dramaturg Jiří Janků.

Tvůrci uvádějí, že jednou z motivací pro volbu tohoto titulu byla skutečnost, že spousta návštěvníků Divadla Rokoko může být součástí právě takových kanceláří a může mít tedy podobné zkušenosti. Proto doufají, že by Kancl mohl nejen pobavit, ale také „nastavit zrcadlo“ a vést k určité sebereflexi.

Kultovní seriál BBC zaujal, byl prodán do osmdesáti zemí světa a stal se tak vůbec nejprodávanějším britským pořadem všech dob. Získal mnoho ocenění, dočkal se i nové verze v americkém provedení a je svého druhu fenoménem, který má po celém světě řadu nadšených ctitelů i fanklubů. V Divadle Rokoko půjde o celosvětově první uvedení tohoto díla na jevišti.
 
Ricky Gervais, Steve Merchant
Kancl
 
Režie: Petr Svojtka
Dramaturg: Jiří Janků
Scéna: Ondřej Nekvasil
Kostýmy: Zuzana Ježková
Hudba: Vladimír Nejedlý
Hrají: Vasil Fridrich, Jiří Hána, Zbigniew Kalina, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková, Jaroslav Vlach
 
Premiéra 10. listopadu v Divadle Rokoko

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!