Cenu Jaroslava Seiferta 2012 získá za Číňanovu pěnu Vladimír Binar

Cenu Jaroslava Seiferta 2012 získá za Číňanovu pěnu Vladimír Binar

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Laureátem Ceny Jaroslava Seiferta (CJS), prestižního literárního ocenění udělovaného od roku 1986, se stal pro rok 2012 Vladimír Binar. Porota ocenila autorův povídkový triptych Číňanova pěna, vydaný v roce 2011 v nakladatelství Triáda. Laureát 16. října 2012 na slavnostním ceremoniálu v rezidenci primátora v Praze převezme z rukou zakladatele Nadace Charty 77, Františka Janoucha, cenu a peněžitou odměnu 250 000 Kč. Tu věnuje již po deváté generální partner CJS finanční skupina Pioneer Investments.  

Cena Jaroslava Seiferta byla letos udělena spisovateli, překladateli a literárnímu historikovi Vladimíru Binarovi. „Porota ocenila Vladimíra Binara jako autora textů, v nichž se básnická imaginace prolíná s vypjatou autenticitou a které představují i významné existenciální svědectví člověka této doby,“ řekl k výběru poroty František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77.

PhDr. Vladimír Binar – básník, prozaik, překladatel, editor a literární historik – se narodil v roce 1941 ve Velkém Meziříčí. Z politických důvodů nebyl po maturitě přijat na vysokou školu, a tak pracoval jako papírenský a betonářský dělník. Později vystudoval bohemistiku a filozofii na FF UK. Zprvu vyučoval na katedře literatury, v době normalizace se však živil jako překladatel. Kromě oceněného souboru je autorem dalších próz a veršů (Playback, Emigrantský snář, Hlava žáru), napsal knihu ´Čin a slovo´ o Jakubu Demlovi, překládá z francouzštiny a jako editor vydal například knihy S. Vodičky, B. Fučíka, J. Čapka. Opakovaně pobýval ve Francouzské Polynésii. Od roku 1990 opět vyučuje na FF UK.

Tři prózy, které Vladimír Binar zahrnul do souboru Číňanova pěna, čekaly na vydání poměrně dlouho. Nejstarší z nich vznikla už v 70. letech 20. století – i když poslední úpravy do ní autor zanesl až na jaře minulého roku. Ačkoliv texty nevznikaly společně a vycházejí takto pospolu poprvé, zdá se, jako by k sobě odjakživa patřily. Jsou totiž propojeny jednotným tématem – měsícem, který stojí kdesi v pozadí každého textu a svým mlčenlivým svitem určuje jeho povahu.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!