Michel Ocelot uvede svůj nejnovější film Pohádky noci v Praze a na AniFestu v Teplicích

Michel Ocelot uvede svůj nejnovější film Pohádky noci v Praze a na AniFestu v Teplicích

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Autor slavných snímků „Kirikou a čarodějnice“ nebo „Azur a Asmar“ a jeden z nejvýznamnějších zástupců současné světové animované tvorby, režisér Michel Ocelot navštíví ve dnech 24. – 26.dubna Prahu. Následně zavítá jako host na Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest do Teplic. V Praze i v Teplicích osobně uvede projekci svého nejnovějšího  celovečerního snímku Pohádky noci (Les contes de la nuit, 2011).

„Pohádky noci“ měly světovou premiéru na loňském festivalu Berlinale, kde vbzudily pozitivní ohlasy publika i kritiků. Podobné reakce se jim dostalo také při jejich české premiéře na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2011. Další jedinečnou příležitost shlédnout tuto uhrančivou pohádku pro děti i dospělé přináší nyní Francouzský institut v Praze ve spolupráci s festivalem AniFest. Michel Ocelot přijede do Prahy 24. dubna a v tento den v 19:00 také osobně uvede projekci Pohádek noci v Kině 35 (budova Francouzského institutu). Po projekci bude následovat diskuze s publikem.

V rámci své návštěvy Prahy Michel Ocelot také otevře výstavu věnovanou jeho filmovému dílu nazvanou „Skryté poklady Michela Ocelota“. Vernisáž výstavy proběhne ve foyer Kina 35 24.4. v 18:00. Výstava bude v Mediatéce v budově Francouzského institutu k vidění do 14.května.

AniFest promítne Pohádky noci 27.dubna od 18:30 v kině Květen v Teplicích.  Ještě před touto projekcí se návštěvníci festivalu budou moci zúčastnit také debaty s autorem, kterou povede Giannalberto Bendazzi, přední světový teoretik animace a čestný prezident umělecké rady AniFestu. S Michelem Ocelotem bude diskutovat o animaci a všem, co s ní souvisí od 13:30 ve Společenském klubu DK Teplice.

Michel Ocelot je v současnosti pravděpodobně nejvýznamnějším zástupcem francouzské animace. Narodil se v roce 1943 ve Villanche-sur-Mer na francouzského riviéře, ale díky práci svých rodičů strávil šest let svého dětství v západní Africe (konkrétně v Guinei). Tato zkušenost s pozdně koloniálním režimem silně ovlivnila jeho pozdější tvorbu – pro estetiku jeho filmů lze často použít přívlastek „exotický“ a děj mnoha jeho příběhů se odehrává právě na černém kontinentě.  Jeho oblíbeným tématem, implicitně přítomným téměř ve všech jeho filmech, je proto téma kulturních rozdílů, které jsou představovány jako přirozené a obohacující.

Michel Ocelot se proslavil především svými celovečerními snímky „Kirikou a čarodějnice“ (Kirikou et la sorciére, 1998), „Princové a princezny“ ( Princes et princesses, 2000) a „Azur a Asmar“ (Azur et Asmar, 2006), které u nás uváděla Česká televize.  Fanouškům animace a odborníkům byl však znám už od 80.let jako tvůrce nezávislých krátkých animovaných filmů – za průlomový lze označit snímek „Tři vynálezci“ (Les trois inventeurs, 1980), skvělou ukázku ploškové animace. Tato technika je i pro pozdější Ocelotovu tvorbu typická. Jak „Tři vynálezci“, tak třeba i „Princové a princezny“ nezapřou inspiraci tvorbou legendární německé animátorky a režisérky Lotte Reiniger, jejíž filmy představují jeden z vrcholů ploškové siluetové animace. Michel Ocelot dokázal kouzlo siluet zachovat i v „Pohádkách noci“, které vznikly technikou 3D i 2D počítačové animace.

Film nás zavádí do starého kina, kde se schází trojice vypravěčů – režisérů a vymýšlí si příběhy, které následně uvádí v život na plátně. Šest různých exotických legend o zakletých vlkodlacích, mluvících koních a proradných princeznách je zpracováno již zmiňovanou technikou 3D siluetové animace. Stejně jako u všech Ocelotových filmů je výsledkem uhrančivě krásná pohádka s exotickým nádechem pro děti i dospělé.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!