Začal Celoevropský akční týden proti rasismu s názvem „Otevři svou mysl a vystup proti rasismu“

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


V těchto dnech probíhá po celé Evropě týden proti rasismu, který začal 17. března a potrvá do 25. března.  Mezinárodní síť UNITED každoročně organizuje a podporuje jednotlivé organizace evropských zemí v organizování kampaní proti rasismu.

21. březen byl vyhlášen Mezinárodním dnem za odstranění všech forem rasové diskriminace na valném shromáždění OSN, jako reakce na vraždu 69 demonstrantů proti apartheidu v Sharpeville (JAR) v roce 1960. Od té doby se každoročně tisíce lidí, nejen v Evropě, ale na celém světě, aktivně angažují ve prospěch tolerance, rovnoprávnosti a oslavují rozmanitost. Tato kampaň má za cíl upozornit na problematiku rasismu z nevládní perspektivy na všech úrovních - místní, národní i evropské.

Český helsinský výbor se zapojil do letošní kampaně proti rasismu, aby upozornil na nárůst netolerance a nenávisti v naší zemi.

„Na 21. března připravujeme tiskovou konferenci, na které zveřejníme Stínovou zprávu o stavu rasismu v Evropě a ČR. Zprávu za ČR zpracoval Český helsinský výbor a jejími autory jsou Selma Muhič Dizdarevič a František Valeš.“ uvádí Monika Bunžová, místopředsedkyně Evropské sítě proti rasismu (ENAR). ENAR každoročně vydává národní Stínové zprávy každé země EU a dále celoevropskou zprávu reflektující oblasti týkající se fenoménu rasismu v celé EU. Zpráva mapuje období mezi lednem 2010 a březnem 2011.

Ředitelka ČHV, Markéta Kovaříková, dodává: „Zároveň jsme připravili výstavu fotografií z neonacistických demonstrací v ČR. Fotografie nám poskytlo občanské sdružení Tolerance a občanská společnost, které se dlouhodobě zabývá monitoringem aktivit neonacistů v ČR. Výstava potrvá od 19. – 20. dubna v prostorách kavárny Sicily na Senovážném nám. 2, Praha 1.  Dále plánujeme prostřednictvím sociálních sítí šířit protirasistický spot, který pro nás připravila partnerská organizace ROMEA a který lze shlédnout na našich webových stránkách a na facebooku.“

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!