Většina přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku bude v příští sezóně ve znamení Verdiho oper

Většina přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku bude v příští sezóně ve znamení Verdiho oper

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Před několika dny oznámila Metropolitní opera New York na tiskové konferenci program své příští sezóny včetně programu příští sezóny satelitních přenosů HD Live. Tato sezóna, celosvětově již sedmá a v ČR šestá v pořadí, nabídne 12 přímých přenosů a zahrnuje inscenace jak zbrusu nové, tak i ty, které jsou již léty prověřené. Klíčový prvek sezóny napovídá už pohled do kalendáře: přední italský komponista Giuseppe Verdi bude mít v roce 2013 dvousté výročí svého narození. Velkolepé oslavy slibuje zařazení hned čtyř z jeho děl do přenosové série: Otello, Maškarní ples, Aida a Rigoletto.  Jako newyorská premiéra bude uvedena opera Tempest současného britského skladatele Thomase Adèse na motivy Shakespearovy hry Bouře. Pro pražské publikum bude jistě mimořádně lákavá možnost srovnaní špičkové inscenace Wagnerova Parsifala v režii Jiřího Heřmana v našem Národním divadle s novou inscenací poslední Wagnerovy opery v Met. Kromě divácky populárních a mimořádně oblíbených děl je ve výběru titulů i několik opravdových lahůdek: Berliozovi Trójané, Händelův Julius Cézar či veristická opera Francesca da Rimini, jejímž autorem je Riccardo Zandonai. Posledně jmenované dílo, které pochází z roku 1914, nebylo například v Národním divadle v Praze doposud nikdy uvedeno. Trójané se na našem území dočkali pouze jedné inscenace, a to za druhé světové války v Brně a pod taktovkou Rafaela Kubelíka.

Nejzářivější hvězdy operního nebe

Příští sezóna opět nabízí, jak je v případě Metropolitní opery dobrým zvykem, možnost těšit se ze skvostných výkonů absolutní světové špičky a nejzářivějších hvězd operního nebe. Jména jako Anna Netrebko, Roberto Alagna, Marcelo Álvarez, Piotr Beczala, Stephanie Blythe, Olga Borodina, Katarina Dalayman, Diana Damrau, David Daniels, Natalie Dessay, Joyce DiDonato, Renée Fleming, Barbara Frittoli, Elīna Garanča, Marcello Giordani, Susan Graham, Dmitri Hvorostovsky, Jonas Kaufmann, Simon Keenlyside, Mariusz Kwiecien, Peter Mattei, Karita Mattila, René Pape, Deborah Voigt a Eva-Maria Westbroek jsou nespornou zárukou  nezapomenutelných zážitků z výsostných vod mistrovské vokální interpretace. Z hvězdných maestrů, co v příští sezóně stanou za dirigentským pultem, jmenujme Fabia Luisiho, Daniela Gattiho, Marca Armiliata, Harryho Bicketa či Semjona Byčkova.  

Stávající sezóna ještě neskončila

I když je výčet titulů a pěvců příští sezóny dechberoucí, nelze zapomínat, že stávající sezóna 2011/12 neskončila. Operní milovníky ještě čekají dva přenosy divácky nadmíru atraktivních titulů. V sobotu 7. dubna to bude Massenetova Manon s fenomenální Annou Netrebko a Piotrem Beczalou v hlavních rolích a v sobotu 14. dubna pak Verdiho La traviata s Natalie Dessay, Mathew Polenzanim a Dmitri Hvorovstovskym. Pražská kina Aero a Světozor navíc v minulém týdnu zahájila předprodej populární série Přidáváme!, kdy se ze záznamu opakují divácky nejoblíbenější tituly stávající sezóny i těch předchozích. Od konce dubna do konce června má tedy pražské publikum možnost znovu vidět Gounodova Fausta s Jonasem Kaufmannem v titulní roli, Annu Boleynovou s ruskou megadivou Annou Netrebko v titulní roli, vynikající inscenaci Rossiniho Hraběte Oryho s králem vysokých C Juanem-Diego Flórezem, famózní kreaci René Fleming v hlavní roli Straussova Capriccia či vynikající finskou sopranistku Karitu Mattilu v titulní roli kontroverzní inscenace Pucciniho Tosky v režii Luka Bondyho. Bližší informace o termínech projekcí jsou na webech jednotlivých kin či na www.metinhd.cz.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!