Mrazivá detektivka Kněz vypráví temnou historku v době ekonomického kolapsu

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Sherlock Holmes pro 21. století. I tak může být vnímán soukromý detektiv Jack Taylor, který působí v irském Galway. Jack je hrdinou špičkových detektivních románů od spisovatele Kena Bruena: vystupoval zatím v devíti autorových knihách, v Česku vyšly čtyři "taylorovské" romány. Teď přichází na řadu pátá kniha. Nese název Kněz a z dosavadních Bruenových výtvorů je možná nejvíce šokující, strhující a děsivá.

Kým vlastně Jack Taylor je? Se slavným detektivním mozkem Sherlockem Holmesem ho spojuje mnohé. Třeba závislost na alkoholu a briskní uvažování. Navrch ale trpí těžkými depresemi a nespavostí. Ono se není čemu divit – v románech mu Ken Bruen přisuzuje ty nejtěžší a nejzlověstnější případy. V románu Padlé ženy řešil vraždy svobodných matek, novodobých otrokyň, které dřou v prádelně pod dohledem jeptišek. V románu Dramatik pak přichází na scénu sofistikovaný vrah mladých studentek. V knize Vraždy na molu Jack stojí před zamotaným případem podivných sebevražd teenagerů. A konečně: v díle Vraždy bez trestu pátrá po zabijácích mladých irských Romů.

S jakým zlem se Taylor utká v nejnovější knize Kněz, která právě vychází česky? Výchozím bodem je brutální vražda galwayského kněze: někdo mu ve zpovědnici usekl hlavu. Případ šokuje celé město a otřese i těmi nejvíce otrlými a cynickými Iry. Rozervaný detiktiv, který je sžírán depresemi a pochybnostmi o sobě samém, se vydává po první stopě. A pomalu, ale jistě se ztrácí ve vírů intrik, spiknutí a konspirací. Ve výbušném a šokujícím případu figuruje dokonce exorcismus či přízrak mrtvého dítěte. Kniha Kněz ale není jen o mysteriozní a tísnivé atmosféře. Místo tu totiž má i zajímavá dějová nadstavba: Kněz se odehrává v irské společnosti, která zažívá masivní ekonomické a sociální bouře. Zkrátka starou známou ekonomickou krizi. Právě krize ještě umocňuje nový temný případ detektiva Jacka Taylora.

Tuto, i další nové detektivky, můžete koupit online, např. na serveru knihcentrum.cz .

 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!