Český kalendář prolistuje ve Švandově divadle zhudebněné balady Michala Horáčka

Český kalendář prolistuje ve Švandově divadle zhudebněné balady Michala Horáčka

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Švandovo divadlo na Smíchově připravilo nový cyklus zhudebněných balad. Jejich společným tématem je cyklický čas kalendářního roku; každá z nich je věnována některému z měsíců od ledna po prosinec. Autorem projektu Český kalendář je Michal Horáček, režie a tvorby konceptu se ujal Dodo Gombár.

Některé z krátkých a úderných textů zaznějí z jeviště zhudebněné, jiné zinscenované, další jen v náznaku jevištní skici a asociace. Výjimečnost projektu potvrzuje fakt, že ani jeden díl nebude totožný s tím předcházejícím nebo budoucím. „Český kalendár sa bude pretvárať v čase, na základe vonkajších impulzov, nových podnetov, prežitých skúseností a nových poznaní. Presne tak, ako sa pretvára a mení kalendárny rok a naše emócie v ňom,“ prozrazuje o chystaném projektu režisér Dodo Gombár.

V roce 2008 obrátil Michal Horáček pozornost k villonské baladě, formálně náročnému básnickému žánru, jemuž se v české tradici naposledy věnoval Vítězslav Nezval. Jak se jednotlivé básně postupně rodily, uveřejňoval je autor na webu s výzvou „všem, které inspirují“, aby se je pokusil zhudebnit. Počet zaslaných kompozic převýšil číslo 1,000.
O dva roky později začal Michal Horáček připravovat projekt Český kalendář, sbírku básní  v žánru villonských balad, a to ve spolupráci s literární historičkou a kritičkou Danielou Iwashitou jako editorkou. Knižní podoba villonských balad se blíží završení; editorka Daniela Iwashita představuje svůj výběr. Kniha, doprovázená fotografiemi prof. Jindřicha Štreita, je určena k publikaci v květnu 2012. Ve studiu vzniká písňová podoba Českého kalendáře: mezi interprety jsou Vojtěch Dyk, Viktor Dyk, Ondřej Ruml, Katarína Koščová, Lucia Šoralová a další osobnosti české i slovenské scény.

S těmi autory hudby ke svým baladám, které Michal Horáček ze zaslaných vybral, předstupuje společně s vybranými herci a zpěváky za doprovodu živého orchestru  poprvé před obecenstvo – a to na scéně Švandova divadla. Společným tématem každého dílu je cyklický čas kalendářního roku; každá z balad je věnována některému z měsíců od ledna po prosinec. „Nepôjde o plnohodnotné divadlo v zmysle naskúšaného a nemenného tvaru, pôjde skôr o pohľad do tvorivej dielne - vždy štyroch spevákov, hercov, inšpiratívnych ľudí a šesťčlennej kapely. Zároveň bude v každej časti prítomný jeden hosť. Súčasťou každého dielu bude tiež premyslená a nečakane zakomponovaná prítomnosť autora,“ vysvětluje Gombár a doplňuje: „Nie aby dianie na javisku kontroloval, ale aby prežil silu mlčiaceho slova z papiera, či monitoru počítača, v inej dimenzii, spolu s ostatnými.“

Zpívat budou Lucia Šoralová, Petra Hřebíčková, František Segrado, Ondřej Ruml a hosté, verše zazní z úst autora Michala Horáčka. Režie se ujal Dodo Gombár, výpravy Michaela Hořejší.  Český kalendář bude Švandovo divadlo uvádět každou třetí neděli v měsíci, první díl představí 22. ledna 2012.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!