Říjnovou premiérou v Divadle na Vinohradech je Tvá ruka v mé dlani

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Česká premiéra hry americké autorky inspirovaná milostnou korespondencí slavného ruského dramatika A.P.Čechova a herečky Olgy Knipperové.

Život Čechova a Knipperové lze číst jako milostný román v dopisech. Čechov napsal za svůj život celkem asi 4 500 dopisů. Na čtyři stovky z nich adresoval Olze Knipperové. Ona mu odpovídala stej­ným dílem…

Jejich korespondencí se neustále prolínají dvě vášně: vzájemná láska a di­vadlo. A skrze všechna ta slova vyznání, škádlení, útěchy, porozumění i nedo­rozumění, úzkosti ze vzájemného odloučení, pochybností… probleskne otázka po smyslu života jako takového.

Milostné příběhy bývají nadčasové. Nejinak je tomu v případě Čechova a Knipperové. Jejich láska, procházející od prvního okouzlení ke vzplanutí mi­leneckému, přes peripetie života manželského a rodinného až k jeho konci, způ­sobeného smrtí, zrcadlí v sobě naše vlastní milostné zkušenosti, naše osobní výhry i prohry. 
Hra Carol Rocamory Tvá ruka v mé dlanivznikla na přání herečky Olym­pie Dukakis. Tato vynikající představitelka řady Čechovových postav hru po­prvé četla se svým mužem Louisem Zorichem před autorčinými univerzitními studenty.
V září 2001 se uskutečnila premiéra v Almeida Theatre v Londýně s Paulem Scofieldem a Irene Worth. V říjnu 2003 měla premiéru francouzská adaptace Marie Hélène Estienne v pařížském Bouffes du Nord v režii Petera Brooka s Michelem Piccoli a Natašou Parry.

                                                          Lucie Němečková

Hraje se:  27.10., 8.11., 25.11., 6.12., 8.12.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!