Cenu Jaroslava Seiferta 2011 získal Karel Šiktanc

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Laureátem Ceny Jaroslava Seiferta, prestižního literárního ocenění udíleného od roku 1986, se stal pro rok 2011 Karel Šiktanc. Porota tak ocenila autorovu nejnovější básnickou sbírku Nesmír, kterou vydalo v roce 2010 nakladatelství Karolinum. Laureát převezme cenu a peněžitou odměnu 250 000 Kč od generálního partnera, finanční skupiny Pioneer Investments, z rukou zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha. Slavnostní ceremoniál proběhne ve čtvrtek 13. října 2011 v rezidenci primátora v Praze.

Karel Šiktanc, který ocenění obdržel již jednou v roce 1989, je prvním laureátem v historii, jemuž byla Seifertova cena udělena podruhé. "Porota při svém letošním verdiktu ocenila skutečnost, že od té doby jeho tvorba intenzivně pokračuje a je důkazem úspěšného úsilí o hledání nových možností osobitého básnického jazyka," řekl František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77.

Cena je spojena s finanční odměnou 250 000 Kč, kterou již po osm let každoročně věnuje generální partner Ceny Jaroslava Seiferta, finanční skupina Pioneer Investments v ČR.

Karel Šiktanc (nar. 1928) patří k nejvýraznějším českým básníkům posledního půlstoletí. Jeho tvorba neustala ani v letech sovětské okupace, kdy bylo jeho dílo vyřazeno z veřejných knihoven a jeho nové rukopisy byly odkázány na samizdat a exil, zatímco v oficiálních nakladatelstvích šanci neměly. Po roce 1989 stál krátce v čele Obce spisovatelů. Ke čtenářům se vrátil jako básník a nově se představil také jako autor pohádek, které postupně vyšly ve třech knižních svazcích. Vytvořil vlastní nezaměnitelný styl, básnickou zkratku i vypravěčské gesto.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!