Divadlo v Dlouhé zahájilo sezonu Třemi sestrami od Čechova

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Divadlo v Dlouhé zahajuje svou letošní, 16. sezonu premiérou nové inscenace – Čechovových TŘÍ SESTER v režii hostujícího Martina Františáka. Premiéra se odehraje 7. září 2011 v Divadle pod Palmovkou, kde Divadlo v Dlouhé až do konce října hostuje kvůli pokračující rekonstrukci budovy v Dlouhé 39.

Režisér a dramatik Martin Františák (nar. 1974 ve Valašském Meziříčí) je uměleckým šéfem ostravského Divadla Petra Bezruče. Vystudoval brněnskou JAMU, kde byl žákem Arnošta Goldflama. V Divadle v Dlouhé (a v Praze vůbec) pracuje poprvé. S jeho režijní prací se pražské publikum mohlo setkat v programu festivalů Dítě v Dlouhé (Maryša a Kytice Divadla Polárka) a Festival 13+ (Bezruč?! Divadla Petra Bezruče). V rámci scénických čtení Divadlo v Dlouhé uvedlo jeho hru Doma.

K volbě titulu Martin Františák uvádí: „Rozhodně to nebyla volba nějakého tradičního zatuhlého a zaprášeného titulu, který v sobě nese jakousi předem očekávanou diváckou jistotu v tom, že má krásné postavy, krásný příběh a velice opráskanou interpretaci. Čechov je pro mě vždy především výzvou k práci s hercem, a také výzvou ke snaze číst co nejživěji text, protože, jak dobře víme, problémy s interpretací začaly už při prvním uvedení v režii Stanislavského. Mě na Třech sestrách láká to, že to je – řekl bych – rodinné drama, že má zajímavý jazyk, zajímavý Suchařípův překlad, že to je drama krystalické a nikoliv literární, jakých dnes v evropské a světové dramatice nacházíme celou řadu. Dále mě lákalo to, že nabízí hluboký lidský přesah a také možnost určité poezie (ale ne v prvním plánu) a že nabízí i celou škálu tzv. postmoderních divadelních prostředků. Rozhodně si nemyslím, že by Čechov byl autorem deklamačním, naopak, myslím, že to je autor velice akční a velice dobře vystihuje společenskou skupinu, ve které bychom se rádi nacházeli. Skupinu, která se i v Evropě rozpadá a bojuje o své hodnoty, vzhledem ke globálnímu maloměšťáctví a globálnímu znásilňování

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!