Největší varhany v Čechách budou opět k vidění v bazilice sv. Jakuba v Praze

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka požehná v neděli 3. července varhany v bazilice svatého Jakuba v Praze, které se po rozsáhlé modernizaci hracího stolu opět vracejí do provozu. Slavnost zakončí komentovaná prohlídka varhan s výkladem titulární varhanice svatojakubské baziliky a vyhledávané interpretky světového formátu Ireny Chřibkové.

Při slavnostním obřadu od 17.00 hodin zazní díla J. S. Bacha, A. Guilmanta a C. Francka. Skladby provede Irena Chřibková, která je také zakladatelkou Nadačního fondu Sancti Jacobi Organum.

Svatojakubské varhany zná celý varhanní svět. Se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami jsou největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!