Ceny Jindřicha Chalupeckého mají už svých pět finalistů

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Tvorba letošních pěti finalistů, které vybrala sedmičlenná mezinárodní porota z celkem 64 umělců, bude letos zcela poprvé prezentována ve veřejném prostoru. Organizátoři se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění. Porota, jíž letos předsedal kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer, poslala do finále o nejprestižnější českou cenu pro výtvarné umělce do 35 let Filipa Cenka, Dominika Langa, Pavla Sterece, Marka Thera a Jiřího Thýna. Cena Jindřícha Chalupeckého se podobně jako jiná mezinárodní ocenění současného výtvarného umění neuzavírá žádným uměleckým žánrům. Ve výběru o laureáta jsou tak autoři instalací, objektů, animace, fotografií či videí.

Finalisté 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého budou postupně představeni v rámci doprovodné akce 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst. V průběhu pěti měsíců tak budou vystavovat svá díla v nejrůznějších formách na pěti vybraných místech pěti různými způsoby a nepůjde zdaleka jen o Prahu. „Cílem je zprostředkovat široké veřejnosti to nejlepší, co u nás na poli výtvarného umění vzniká, ukázat, jaké jsou aktuální tendence, jakým způsobem umělci reflektují současnou situaci,“ říká Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha

Umělecký dialog se širokou veřejností by podle organizátorů mohl vést k pochopení záměrů a snah výrazných zástupců výtvarné scény a netradičním způsobem by mohl oživit prostředí, ve kterém žijeme.

Všichni finalisté připraví jako každý rok svůj projekt pro výstavu v Centru současného umění DOX v Praze, kde porota vybere laureáta a jeho jméno oznámí 25. listopadu v rámci slavnostního večera v režii umělce Michala Pěchoučka.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!