Divadlo na Vinohradech připravuje premiéru CYRANO !! CYRANO!! CYRANO!!

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Jde o adaptaci slavné hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Autor adaptace Pavel Kohout  posunul hru do sféry muzikálového divadla. Zachoval proslulý příběh hrdého Gaskoňce, krásné Roxany a mladíčka Kristiána, ponechal hře její romantické ladění a nádherný ethos, a novou úpravou jí dodal moderní rytmus a švih.

Hudbu k písním v inscenaci a část scénické hudby složil Xindl X.

Původní Rostandova hra měla premiéru v Paříži roku 1897, setkala hned při prvním uvedení s obrovským úspěchem =  ovace po představení tehdy trvaly dvě hodiny a ministerský předseda Francie dokonce o přestávce po třetím dějství udělil v šatně Rostandovi symbolicky řád Čestné legie. Hra se okamžitě vítězně rozlétla do celého světa. Do češtiny přeložil Cyrana z Bergeracu poprvé Jaroslav Vrchlický v roce 1898 a premiéra se konala v Národním divadle. 

Na vinohradském jevišti se Cyrano z Bergeracu objevil poprvé v roce 1925 a znovu pak v letech 1956 a 1986. V roce 1956 vytvořili ústřední dvojici Vladimír Šmeral a Vlasta Chramostová, v inscenaci z roku 1986 roli Cyrana alternovali Jaromír Hanzlík a Viktor Preiss, Roxanu hrála Hana Maciuchová.   

První představení nové inscenace  je plánované na 20. květen, slavnostní premiéra proběhne 30. května.        

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!