Cenu Jaroslava Seiferta 2010 získal Jáchym Topol

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Laureátem Ceny Jaroslava Seiferta, prestižního literárního ocenění udělovaného od roku 1986, se pro rok 2010 stal Jáchym Topol. Porota, vědoma si i předchozí Topolovy tvorby, ocenila autorovu zatím poslední prózu „Chladnou zemí“ vydanou nakladatelstvím TORST v roce 2009. Cenu Jaroslava Seiferta z rukou Františka Janoucha, zakladatele Nadace Charty 77, a finanční odměnu 250 000 Kč od generálního partnera Ceny, finanční skupiny Pioneer Investments v ČR, převezme laureát 5. října 2010 na slavnostním ceremoniálu v Rezidenci primátora v Praze.

Cena Jaroslava Seiferta (vyhlášená roku 1986 ve Stockholmu, v roce 1990 přenesená do Prahy) se uděluje za vynikající literární dílo zveřejněné v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Jáchym Topol se stal již dvacátým pátým oceněným autorem. O udělení Ceny Jaroslava Seiferta rozhodla nezávislá porota pod vedením literárního historika a kritika Jiřího Brabce. V porotě dále zasedli: Michal Bauer, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás, Miloslava Slavíčková a Michael Špirit a bez hlasovacího práva František Janouch, předseda správní rady Nadace Charty 77.

„Osobnost Jáchyma Topola je v české literární tvorbě nepřehlédnutelná. Cením si jej nejen jako spisovatele, ale i pro jeho ediční a publicistickou činnost, před revolucí spjatou s okruhem undergroundu a samizdatu,“ komentuje výběr poroty František Janouch.

Jáchym Topol (* 1962) je český básník, prozaik, dramatik a publicista, z matčiny strany vnuk spisovatele Karla Schulze a syn dramatika a básníka Josefa Topola. Bratr Filip Topol je znám jako hudebník. V 80. letech Topol publikoval jen v samizdatových edicích, širší veřejnost se s jeho dílem seznamuje až od počátku 90. let. Čtenářskou i kritickou pozornost upoutala básnická sbírka Miluju tě k zbláznění, z próz například Sestra, Anděl, Výlet k nádražní hale či Noční práce. Zájem o indiánské legendy a mýty dovedl Topola k jejich převyprávění v souboru Trnová dívka.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!