GASK chystá na léto hudební festival A Day of Sound

GASK chystá na léto hudební festival A Day of Sound 

V sobotu 15. června se v kutnohorské Galerii Středočeského kraje uskuteční šestý ročník jedinečné hudební události A Day of Sound v režii hudebního skladatele Michala Rataje. A Day Of Sound je dnem zvuku, v němž se postupně představí plejáda současných přístupů ke zvukové kompozici, pedagogice, performance, improvizaci, zvukové architektuře i empatické komunikaci.

Jednou z tajuplných mocí hudby je vytvářet obrazy. Nemůžeme se jich dotknout, ale zpravidla zůstávají hluboko v naší mysli, představivosti, možná i snech. „A Day of Sound v letošním roce odkryje celou paletu takových obrazů, které budou zároveň zrcadlem toho nejzajímavějšího na scéně současné hudby, respektive akustických umění vůbec,“ říká dramaturg festivalu Michal Rataj.

Na začátku festivalu budou posluchači pozváni do zvukového kina. Obklopeni velkým množstvím reproduktorů budou mít možnost spočinout ve zvuku. Budou znít nejen elektronické skladby mistrů již nežijících, starších, ale i těch z nejmladší autorské generace. V kině budou mít zároveň premiéru nové prostorové kompozice studentů katedry skladby pražské HAMU, které byly vytvořeny právě pro tuto příležitost.

Během odpoledne budou mít účastníci festivalu možnost zapojit své děti do akustických workshopů, vedených hudební skladatelkou a pedagožkou Darjou Kukal Moiseevou. Během těchto zvukových dílen budou děti od 3 do 14 let za pomoci akustických, elektronických a interaktivních hudebních nástrojů prozkoumávat barvy jejich zvuku a taje hudební improvizace.

Foto: Monty Adkins

V galerijní expozici se mezitím uskuteční dvě po sobě jdoucí zvukové procházky. Špičkoví hudebníci současné jazzové a improvizační scény, sdružení pod názvem Stratocluster, provedou účastníky festivalu aktuálními výstavami. Návštěvníci budou mít možnost zažít chvíle, kdy se existující fyzické obrazy prostřednictvím hudebních impulzů proměňují v obrazy uvnitř naší mysli.

Při podvečerní cestě na hlavní pódium v galerijních zahradách se uskuteční zastávka v potemnělém refektáři bývalé jezuitské koleje, kde posluchače do svých zvukových pastí polapí František Hruška, ostravský skladatel a zvukový umělec nejmladší autorské generace. Na venkovním pódiu v těsném sousedství chrámu sv. Barbory se budou návštěvníci festivalu nejprve proplétat všudypřítomným zvukovým slovníkem francouzského skladatele italského původu Alessandra Bosettiho. Jeho kompozice je vytvořená z několika tisíc nahrávek krátkých hlasových projevů lidí z celého světa, které autor pořizoval v průběhu několika let.

Svět textově zvukové performance vystřídá jeden z nejzajímavějších současných autorů ambientní hudby, britský skladatel Monty Adkins – ve světě dark ambient scény známý pod pseudonymem SKRIKA. Svou uhrančivou, pomalu se odvíjející hudbou uvnitř surroundového zvuku vezme posluchače na výlet do neprobádaných krajin zvukové imaginace. Na závěr open-air koncertu v kulisách GASK a chrámu svaté Barbory vystoupí slovenská zpěvačka a kytaristka Sisa Fehér se svou skupinou Mammatus. Na pódiu se tak představí špička současné české a slovenské jazzové a experimentální scény – Vojtěch Procházka, Miloš Klápště, Oskar Török, Štěpán Janoušek a Marek Urbánek.

Završení celého večera bude patřit hudební performance na zvony v jižní věži jezuitské koleje. Tuto meditační kompozici, která se na posluchače snese doslova shůry, zprostředkují Matouš Hejl, Štěpán Hon a Michal Rataj.

Součástí vstupenky bude také volný vstup na výstavy DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer, Stále v pohybu Vratislava Karla Nováka a Mlčení Jiřího Straky, na expozici faksimile Kutnohorské iluminace a na výstavu O TOBĚ, představující to nejlepší z ženské malby a sochy.

Předprodej vstupenek byl zahájen. Podrobnější informace naleznete na webu galerie.

Foto: GASK

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Galerie GASK nabízí i další akce

Umělci:

Místo konání: Galerie GASK

Jazzová sekce

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!