Desátý ročník severského filmu Scandi. Festival vás zavede do severské přírody, polyamorních vztahů nebo do stockholmské komuny

Desátý ročník severského filmu Scandi. Festival vás zavede do severské přírody, polyamorních vztahů nebo do stockholmské komuny 

Filmová přehlídka Scandi slaví své první desetiletí a jak už je zvykem, přinese výrazné tituly ze současné kinematografie severských zemí. Přehlídka se odehraje mezi 17. a 24. lednem, představí symbolicky 10 premiér a 3 speciální uvedení ve více než 30 českých kinech.

V partnerství s Velvyslanectvím Dánského království v Praze představí Scandi divákům výpravné historické drama Bastard, které zároveň zahájí přehlídku Scandi 17. ledna v Lucerně od 18.00. Snímek v hlavní roli s Madsem Mikkelsenem vypráví o dobývání dánských vřesovišť v 18. století a nezkrotných ambicích jednoho muže. Film byl oceněn třemi cenami z Evropské filmové akademie za nejlepší herectví, kameru a kostýmy. Svou světovou premiéru si snímek odbyl v hlavní soutěži na letošním MFF v Benátkách a momentálně je rovněž horkým kandidátem na oscarovou nominaci za Dánsko.

Mezi dalšími dánskými filmy uvede Scandi romantické drama Polibek od dánského režiséra Billeho Augusta, jednoho z pouze devíti držitelů dvou Zlatých palem z Cannes na světě a autora filmů jako Pelle dobyvatelBídníci či Noční vlak do Lisabonu. Polibek sleduje v předválečné Evropě Antona, mladého muže, který touží očistit jméno své rodiny, místo toho se však zapletá do sítě slibů, lží a morálních závazků. Bille August do Prahy přijede svůj film uvést osobně a zúčastní se diskuzí s diváky jak v pražské Lucerně, tak v kině Edison Filmhub, poté se přesune na zahájení slovenské části přehlídky.

Ve výběru dánských filmů se dále objeví i dvojice thrillerů. Bude to Birthday Girl v hlavní roli s Trine Dyrholm, snímek o matce, která vytrvale hledá spravedlnost pro svou dceru, jejíž znásilnění na zaoceánské plavbě nikdo nebere vážně. Režisér snímku se po projekci 22. ledna v 19.00 připojí online na debatu v kině Edison Filmhub, kterou s ním povede filmová publicistka Tereza Domínová. 

Na filmové přehlídce nebude chybět ani Darkland: Návrat, pokračování úspěšného akčního dánského thrilleru, jehož hlavní hrdina Zaid je po sedmi letech propuštěn z vězení výměnou za tajnou práci pro policii a možnost vídat se se svým sedmiletým synem, který se mu za tu dobu odcizil. Zaid se zoufale snaží skloubit svůj život tajného spolupracovníka policie v násilnickém gangu se svým osobním životem. 

Švédská kinematografie bude na Scandi zastoupena rovnou třemi premiérovými snímky. Najdete mezi nimi satirický, hravý a absurdní film Galerie Boha, ve kterém umění prochází existenciální krizí, dále pak Jednou to bude všechno tvoje, feel-good dramedii o nefunkční rodinné dynamice a vyrovnávání se s minulostí. Nebude ale chybět ani typický skandinávský černý humor, jenž budou moci diváci zažít ve filmu Lukase Moodyssona s názvem Společně 99, nabízející pohled do stockholmské komuny, kterou tvoří poslední dva členové. Na otázky, čím se režisér inspiroval nebo proč ho fascinuje lidská slabost, se budou moct diváci zeptat přímo Moodyssona, který se zúčastní debaty po filmu online, 20. ledna v 19.00 v kině Edison Filmhub. Q&A povede dramaturgyně ČT Jana Čížkovská. 

Z finského repertoáru uvidí diváci křehký a citlivý portrét čtyř lidí žijících v polyamorním vztahu, který se rozvine z naoko dokonalého spojení mezi poslankyní parlamentu a knězem. Jednu z hlavních rolí v dramatu Čtyři malí dospělí zastane finská herečka Alma Pöysti.

Letos diváky Scandi jistě potěší norské hory, ledovce a fjordy, do kterých je přenese dokumentární lyrická báseň Písně země režisérky Margreth Olin. V tomto norském kandidátovi na Oscara se režisérka vydává na existenciální cestu s vlastními stárnoucími rodiči, přičemž jejichž společná lidská přítomnost slouží jako měřítko rozlehlosti nekonečných přírodních prostor. Margreth Olin bude na Scandi přítomná také online a diváci s ní budou moci zažít debatu v sále kina Edison Filmhub 21. ledna po projekci v 19.00. Q&A povede scenáristka a pedagožka na FAMU Lucia Kajánková. 

S Islandem, zemí ohně a ledu, se diváci budou moci setkat v příjemně temné a ponuré komediální road movie z tohoto i onoho světa Na cestě s mámou. Islandská odysea o poslední cestě, jež absolvuje Jon jako muž ve středním věku se svou zesnulou mámou, na které však o veselí není nouze.

Speciální uvedení pak bude patřit trojici švédských legendárních snímků, a to filmu natočeném podle slavného bestselleru Fredrika Backmana, Muž jménem Ove a dvojici filmů režírovaných slavným Bo Winderbergem. Půjde o jedno ze základních děl skandinávského noiru, Muž na střeše, a romantickou tragédii z 19. století Elvíra Madiganová, příběh natočen podle skutečných událostí o napětí mezi individuální svobodou a společenskou odpovědností.

Foto: csfd.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!