SCANDI 2023 představí to nejaktuálnější napříč žánry filmového severu

SCANDI 2023 představí to nejaktuálnější napříč žánry filmového severu 

Přehlídka současného severského filmu se uskuteční již podeváté a představí aktuální filmy z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem a v programu ji bude mít 34 kin po celé České republice, včetně pražského kina Edison Filmhub nebo Cinema City Slovanský dům. Výrazným prvkem letošního festivalu bude různorodost žánrů a aktuálních témat.

„Devátý ročník SCANDI je pro nás po dramaturgické stránce nejvýraznějším a nejvyváženějším ročníkem, jaký jsme kdy uvedli. Jako Film Europe kupujeme pro SCANDI filmy jeden až dva roky dopředu. Často filmy vybíráme a zajišťujeme jen podle scénáře nebo tvůrce. Krása skandinávského filmu je v jeho žánrové a generační demokratizaci, a proto je pro nás výběr filmů velkým zážitkem. SCANDI je literatura, hudba, design, köttbullar a ještě skvělé filmy. Zveme vás do kin po celé České republice,” dodává kreativní ředitel Film Europe Dominik Hronec.

Devátý ročník SCANDI otevře v pražském kině Lucerna historické výpravné drama Emigranti (2021) mezinárodně uznávaného norského režiséra Erica Poppeho. Snímek o švédské rodině hledající nový domov v Severní Americe vyniká poutavým a nadčasovým příběhem o tom, kým jsme, kam patříme a jak daleko jsme ochotni zajít, abychom ochránili naše děti a dosáhli svých snů.

Přehlídka dále uvede dva skandinávské horory. První je finský debut Ono (2022), horor finské režisérky Hanny Bergholm, ve kterém se temná monstrózní tvář zdánlivě dokonalého života vylíhne z vejce, které ukryje dvanáctiletá gymnastka před svou perfekcionistickou matkou i zbytkem rodiny. Stvoření, které se z vejce vylíhne, se stane jejím nejbližším přítelem a živoucí noční můrou.

Ve druhém hororu zavede diváky norský režisérský samouk Henrik Martin Dahlsbakken na začátek 20. století, kdy venkovský kněz musí rozhodnout o umístění nového kostela pro místní vesnickou komunitu. Ve snímku Posedlost (2022) však jeho výběr padne na staré sámské pohřebiště.

Nosným tématem přehlídky budou literární adaptace. Mezi takové patří i filmy Všechny mé dopisy spal (2022), drama založené na skutečné události, které natočil švédský režisér Björn Runge. Příběh snímku odkrývá vliv vášně, žárlivosti a hněvu v milostném vztahu během třicátých let 20. století.

Mezi prezentované adaptace patří i silné, osobní a zároveň hravé drama Letní světlo, a pak přijde noc (2022) od režiséra Elfara Adalsteinse. Islandský film, jehož literární předloha vyšla v českém překladu, zkoumá sny a touhy obyčejných lidí na venkovském městě a otevírá existenciální otázky života, smrti a lásky.

Další film skandinávské filmové přehlídky natočený podle známého dánského bestselleru Janne Tellerové nese název Nic (2022) a vypráví surový příběh o skupině mladých lidí, kteří se tváří v tvář nesmyslnosti života vydávají pryč z bezpečí a nevinnosti dětství.

Na SCANDI 2023 nelze opomenout ani komedie. Jako zástupce černého humoru se představí norský snímek Je mi ze sebe špatně (2022) režiséra Kristoffera Borgliho, jenž zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace a končí zoufalým, až sebezničujícím, pokusem o opětovné získání pozornosti. Je mi ze sebe špatně se dočkalo premiéry na festivale v Cannes 2022.

Protipólem tohoto snímku bude romantická komedie Bombastický Johan (2022), o dobrodružném životě Johana a jeho dlouhotrvajícím boji o získání své životní lásky, Solvory, kterou v mládí nešťastnou náhodou tak trochu vyhodil do vzduchu.

Nebude chybět ani žánr sci-fi. Drama UFO Švédsko (2022) kolektivu autorů produkční společnosti Crazy Pictures vypráví o dospívající dívce, která je odhodlaná zjistit pravdu o tajuplném zmizení svého otce. Crazy Pictures se při tvorbě filmu inspirovalo sdružením UFO Sweden, které ve Švédsku spravuje největší UFO archiv na světě — Archiv pro nevysvětlitelné jevy.

Devátý ročník se zaměří v neposlední řadě i na retrospektivu. Tentokrát půjde o dánského režiséra Nicolase Windinga Refna, jehož trilogii Dealerů (1996, 2004, 2005) diváci budou moci vidět kompletní. Tato drásavá, neurotická a přesto dojemná série o mladistvé agresi ve spojení s rafinovaným humorem a stupňujícím se napětím byla Refnovým debutem, jenž ho představil jako talentovaného režiséra.

Foto: archiv Edison Filmhub

 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!