Před osmdesáti lety zemřel Jiří Orten. Liberecké divadlo zasvětilo melancholickému básníkovi inscenaci

Před osmdesáti lety zemřel Jiří Orten. Liberecké divadlo zasvětilo melancholickému básníkovi inscenaci 

Více o akci...

21zář úterý

, Zhořelecká 344/5

Koupit vstupenku

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Třicátý srpen 1941 se stal osudným čerstvě dvaadvacetiletému básníkovi Jiřímu Ortenovi, když ho srazila německá sanitka. Deníkové zápisky z posledních let umělcova života převedlo do jevištní podoby Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, inscenaci Orten! uvede v premiéře v sobotu 28. srpna.

Herec Ondřej Kolín, který celé představení odehraje sám, zachytí předčasně zemřelého literáta v posledních třech a půl letech jeho krátkého života.

Hlavním zdrojem scénáře byly autorovy deníky, které si psal v letech 1938 až 1941 a shrnul je pod názvy Modrá, Žíhaná a Červená kniha.

Nicméně jsme se opřeli i o jeho poezii a korespondenci, především se snoubenkou Věrou Fingerovou a s blízkým přítelem Ivanem Blatným. Posledním inspiračním východiskem byly Ortenovy prózy, kromě povídek také Pohádka o Šípkové Růžence, jež nastiňuje, jak se lidé vyrovnávají se smrtí blízkých osob,“ uvedl pro podcast KulTýden režisér a spoluautor scénáře Adam Steinbauer.

Celou Ortenovou tvorbou se podle Steinbauera prolíná strach nejen o vlastní život a také úzkost pramenící z toho, že je součástí židovského společenství, jež má být vyhlazeno. Existenciální básník, který následkům těžkého zranění podlehl 1. září 1941, vydal za svého života sbírky Čítanka jaro, Cesta k mrazu či Ohnice, posmrtně vyšly kolekce Elegie a Scestí a také význačné deníky.

Nejen o hře Orten!, ale i o dalších kulturních novinkách si poslechněte v aktuální epizodě podcastu

Foto: Divadlo F. X. Šaldy

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Mohlo by tě zajímat