Dny lidové architektury otevřou zdarma památky v Libereckém kraji

Dny lidové architektury otevřou zdarma památky v Libereckém kraji 

Již tento víkend 13. a 14. července se můžete zdarma vypravit do 14 vybraných objektů lidové architektury po celém Libereckém kraji. Kromě jejich komentovaných prohlídek na vás čekají divadelní a folklorní vystoupení, ukázky tradičních řemesel, jarmarky či řemeslné dílny pro děti i celou rodinu. Podívejte se na naše tipy, co navštívit.

Vísecká rychta v Kravařích

Jedno z největších dochovaných roubených obytných stavení v Čechách najdete v Kravařích. Bývalý dům rychtáře Václava Kerna z roku 1797 dnes ukrývá expozici o vývoji lidové architektury a bydlení v severních Čechách. K vidění jsou ukázky malovaného nábytku z období od konce 18. do poloviny 19. století, zachovaná černá kuchyně s pecí, dobově vybavené světničky, umělecké předměty, nejrůznější nářadí nebo třeba i poutavá expozice o léčivých bylinkách. Otevřeno je po oba dny od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

Památník Karla Hynka Máchy v Doksech

Roubený objekt bývalého špitálu, který je jedním z nejstarších domů v Doksech dnes slouží jako Památník slavného básníka Karla Hynka Máchy, který je se zdejším krajem neodmyslitelně spjat. Kromě prohlídek zde bude v sobotu od 13:00 hodin probíhat i Skleněné odpoledne. Připraveny jsou řemeslné dílničky, divadelní představení Červená Karkulka nebo výstava kramářských písní a modlitebních textů. Otevřeno je po oba dny od 9:00 do 12:00 a od 14:00 do 18:00 hodin.

Památník Karla Hynka Máchy. Foto: archiv Libereckého kraje

Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě

Dolením nebo také Babákovým mlýnem, který najdete v Bradlecké Lhotě, vás provede pravnuk posledního zdejšího mlynáře Jan Bartoníček. Při komentovaných prohlídkách uvidíte v chodu mlýnskou techniku a dozvíte se i mnoho zajímavostí o samotné stavbě a probíhající rekonstrukci vodního mlýna a jeho zařízení z 18. století. Otevřeno je pouze v sobotu 13. 7. od 9:00 do 16:00 hodin. Komentovaná prohlídka začíná vždy v celou hodinu, poslední proběhne od 15:00 hodin.

Dům Jiřího Harcuby v Harrachově

V Harrachově můžete navštívit jinak nepřístupný roubený dům slavného českého umělce Jiřího Harcuby z konce 17. století s unikátním technickým vybavením brusičské a rytecké dílny na sklo z počátku století 20. Jak žili brusiči skla na přelomu minulého století se dozvíte při komentovaných prohlídkách, které začínají v každou celou hodinu. Otevřeno je po celý víkend od 10:00 do 17:00 hodin.

Dům Jiřího Harcuby v Harrachově. Foto: Miroslav Chmela, archiv Libereckého kraje

Liščí bouda v bývalé sklářské osadě Kristiánov

V samém srdci Jizerských hor můžete navštívit Liščí boudu v bývalé sklářské osadě Kristiánov. Pro děti i dospělé jsou připraveny řemeslné dílničky a interaktivní hra O skláři Lišákovi spojená s hledáním pokladu čaroděje Tamanna. Vyzkoušet si budete moci například navlékání rokajlu a opomenout byste neměli ani zdejší expozici o historii osady a lidí, kteří zde žili. Hlavním lákadlem je rozměrný model Kristiánova z doby jeho největší slávy. Otevřeno je po oba dny od 10:00 do 17:00 hodin. 

Bičíkův statek v Příšovicích

Unikátní Bičíkův statek v Příšovicích je veřejnosti volně přístupný pouze při výjimečných příležitostech, jako je konání Dnů lidové architektury. Statek byl od svého vzniku, jenž se datuje do doby kolem roku 1600, téměř nepřetržitě v držení rodu Bičíků. Roku 1984 ho Václav Bičík prodal obci Příšovice. K vidění jsou autentické interiéry i dochované konstrukce domu, z nichž nejstarší pochází ze 17. století. Otevřeno je po oba dny od 10:00 do 17:00 hodin.

Bičíkův statek. Foto: Miroslav Chmela, archiv Libereckého kraje

Dlaskův statek v Dolánkách

V Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova poznáte život sedláka na přelomu 18. a 19. století, zúčastníte se komentované prohlídky nové expozice Zrození, život, smrt a k vidění budou i ukázky řemeslné výroby. Zároveň se můžete dozvědět více o životě, díle a době nejznámějšího člena rodiny Dlasků, lidového písmáka, doláneckého rychtáře a novátorského hospodáře Josefa Dlaska. Otevřeno je po oba dny od 9:00 do 17:00 hodin.

Úvodní foto: Vísecká rychta. Jablonecké kulturní a informační centrum

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!