Letní výstavy u sousedů: Nitschova akční malba i realita východního Berlína

Letní výstavy u sousedů: Nitschova akční malba i realita východního Berlína 

Chystáte se během léta za hranice? Máme pro vás výběr výstav v sousedních zemích. Stavte se třeba ve vídeňské Albertině na výstavě pláten Hermanna Nitsche nebo v berlínském muzeu v expozici přibližující novodobou historii města.

Hermann Nitsch ve Vídni

Malby proslulého multimediálního umělce Hermanna Nitsche najdete do 11. srpna ve vídeňské Albertině. Vystavené obrazy, které jsou poprvé prezentovány samostatně, nikoli jako součást většího celku, jsou jak počátkem, tak i výsledkem akcí osmdesátiletého rakouského výtvarníka.

Kiki Smith ve Vídni

V rakouské metropoli máte možnost během letní sezóny zhlédnout také výstavu známé americké výtvarnice. Dolní Belvedere ukazuje na šedesát děl autorky z posledních tří dekád včetně nejnovějších prací s důrazem na sochu. Smith v nich reflektuje osobní vzpomínky, historické události a společenské či politické změny. Zabývá se otázkou lidské identity, vlastnictví a kontroly nad tělem.

Kiki Smith, Procession. Foto: Maxmilian Geuter, archiv Belvedere Wien

Východní Berlín … v Berlíně

Blíže se seznámit s každodenní realitou života ve východním Berlíně můžete v expozici v muzeu Ephraim-Palais v berlínské čtvrti Mitte. V žádném případě však nejde o nostalgickou vzpomínku na rozdělenou metropoli, ani o odtržený „západní“ pohled. Výstava se snaží o nezaujatý náhled na východoněmeckou společnost, zdejší bydlení, veřejný prostor, životní styl, pracovní podmínky, dopravní infrastrukturu a problém multikulturalismu.

Arnold Peter Weisz-Kubínčan v Bratislavě

Od 20. června si návštěvníci Esterházyho paláce v Bratislavě mohou prohlédnout tvorbu významného slovenského malíře první poloviny 20. století, který měl výrazný expresivní rukopis. Samostatná výstava umělce, jenž na sklonku druhé světové války zahynul v koncentračním táboře, prezentuje nejen jeho malby, ale také kresby, skici a výstřižky z dobového tisku.

Z výstavy Arnolda Petera Weisz-Kubínčana. Foto archiv SNG

Franz Radziwill v Mnichově

Díla jednoho z hlavních představitelů magického realismu ve výtvarném umění jsou aktuálně k vidění v mnichovské Pinakothek der Moderne. Menší expozice se soustředí na pět autorových maleb z raného expresionistického období, kterými Radziwill navázal na práce umělecké skupiny Die Brücke. Věnuje se i jeho krátkému nacistickému působení předtím, než byl označen za „zvrhlého umělce“ a dostal zákaz tvořit. 

Foto: archiv Albertina Wien

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!