TANEC PRAHA 2011 inspiruje dovedností a silou šaolinských mnichů či mystickou tradicí súfismu

TANEC PRAHA 2011 inspiruje dovedností a silou šaolinských mnichů či mystickou tradicí súfismu 

Tisková zpráva

Na 23. ročníku festivalu TANEC PRAHA, který proběhne od 6. do 29. června v Praze a dalších devíti městech ČR, se ve výjimečném počtu sešla velká jména světové taneční scény, z nichž řada z nich bude u nás hostovat vůbec poprvé.

Největším lákadlem je představení Sutra, které vytvořil v produkci londýnského divadla Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se sedmnácti mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. Sám choreograf několik měsíců s mnichy žil a pracoval a po celou tuto dobu zároveň rozvíjel svůj celoživotní zájem o filosofii a víru, která stojí za šaolinskými tradicemi, její vztah ke kung-fu a její pozici v současné době. „Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst v rámci světového turné tohoto úspěšného projektu,“ říká Yvona Kreuzmannová, stojící v čele Tance Praha o. s. Toto dílo doprovázené originální živou hudbou, které již při své londýnské premiéře sklidilo u veřejnosti i publika nesmírný obdiv, uvede TANEC PRAHA třikrát – od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín. Diváci by si toto představení neměli nechat ujít, jedná se totiž o jeho poslední světové turné.

O zahájení 6. června v divadle Ponec se postará domácímu publiku dobře známý dánský soubor Granhøj Dans a hned 8. a 9. června uvidí diváci českou premiéru nejnovějšího představení RootlessRoot Company, řecko-slovenských choreografů, bývalých členů belgického souboru Ultima Vez. Dále v průběhu festivalu vystoupí například Louise Lecavalier, ikona současného kanadského tance a bývalá hvězda souboru La La La Human Steps, soubory Kidd Pivot Frankfurt RM z Německa, Compagnia Zappalà Danza z Itálie a další. Mladá evropská scéna (Maďarsko, Španělsko, Itálie, Německo) včetně té české se představí v Evropských tanečních laboratořích, které navazují na doporučení mezinárodní jury Aerowaves po zhlédnutí téměř 600 přihlášených děl.

O zakončení festivalu, které proběhne 29. června v Hudebním divadle Karlín, se postará slavný britský tvůrce Akram Khan se svým souborem. Představí svoji nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu.

Sidi Larbi Cherkaoui se v choreografii Sutra inspiroval duchovností buddhistických mnichů a vytvořil neopakovatelnou taneční podívanou, která vám doslova bere dech. Euroasijský dialog ukazuje rozdílnost obou kultur i schopnost si navzájem porozumět, respektuje specifika obou stran. Dnes již světově proslulý vlámský choreograf ke spolupráci přizval slavného výtvarníka a designéra Antonyho Gormleyho a hudebního skladatele Szymona Brzósku, jehož živá akustická hudba dodává tomuto tanečnímu představení jedinečnou atmosféru. Po boku samotného Sidi Larbi Cherkaoui v něm tančí sedmnáct mnichů z šaolinského kláštera ve věku od 12 do 26 let. Dodržují přísné zásady buddhistického učení, jehož každodenní součástí jsou bojová umění kung-fu a tai chi.

Akram Khan ve své nejnovější choreografii Vertical Road vytvořil se skupinou mimořádných tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu fascinující podívanou inspirovanou mystickou tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího. „Nečekejte gejzír atraktivních efektů, ale soustředěné, potemnělé, nenápadně plynoucí představení, které diváka vtáhne svou celistvostí, dokonalou souhrou choreografie, výtvarného řešení scény, kostýmů i světelného designu a originální hudby. Diváci, kteří dokázali ocenit Alaina Platela či Marie Chouinard, si nesmí tento večer nechat ujít,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.

O zahájení festivalu 6. června se postarají dánští Granhøj Dans, soubor, který české publikum z TANCE PRAHA dobře zná. Granhøj Dans zahájí večer vizuálně-tanečním koncertem Dance me to the end on / off Love, který je inspirován skladbami hudebníka Leonarda Cohena, a po pauze bude pokračovat choreografií, která čerpá z hudebního odkazu skladatele Gustava Mahlera, 2men2mahler. „Živá hudba na scéně podtržená strhujícími výkony kytaristů plyne v dokonalé symbióze s tanečníky, kteří jemně dotvářejí obrazy konvenující hudební předloze. Je v nich respekt, radost i humor, pastva pro oči, uši i duši,“ dodává Yvona Kreuzmannová. Před druhou polovinou večera navíc proběhne slavností předání ocenění vítězům festivalu Česká taneční platforma 2011.

Novým festivalovým prostorem bude letos Nová scéna Národního divadla. Představí se zde italská skupina Compagnia Zappalà Danza a v závěru festivalu zde v rámci jednoho večera vystoupí 420PEOPLE a Kidd Pivot Frankfurt RM, vedený mezinárodně uznávanou choreografkou a tanečnicí Crystal Pite.

V tzv. Evropských tanečních laboratořích přináší dramaturgie tradičně krátká díla progresivních tvůrců. V první laboratoři to budou například Ferenc Fehér (Maďarsko), Ambra Senatore (Itálie) nebo Roser López Espinosa (Španělsko). V druhé vystoupí vedle DOT504 originální performer Clément Layes (Francie) se svým překvapivým konceptem Allege. V divadle Ponec se dále můžete těšit na večer Louise Lecavalier, která donedávna působila v proslulém souboru La La La Human Steps, či nový projekt řecko-slovenské dvojice RootlessRoot Company. Nebudou chybět ani čeští umělci, kteří se výraznou měrou podílejí na rozrůstajícím se programu v regionálních městech ČR.

Festivalová dramaturgie neopomene ani dětského diváka. Letos poprvé budou začleněna přímo do hlavního červnového festivalového programu představení pro děti. Soubory z oblasti současného tance a performing arts, jako například Stage Code, VerTeDance či Kyklos Galaktikos, uvedou představení šitá na míru dětem, které si umí vychutnat radost z pohybu. V rámci doprovodného programu se budou v divadle Ponec a ve školách konat také interaktivní dílny navazující na pilotní projekt Tanec školám. Doprovodný program pro děti předchází hlavnímu programu festivalu a bude symbolicky vrcholit na Den dětí.

Chybět nebudou workshopy pro profesionální tanečníky ve Studiu ALT@. Bonusem bude i speciální taneční cyklojízda doplněná o taneční performance NANOHACH NA KOLE!, která se připravuje ve spolupráci se sdružením Auto-Mat o. s. Dále se chystá ojedinělá výstava fotografií Laurenta Zieglera z představení Vertical Road.

Festival nabídne také dětská představení, workshopy, výstavu a dokonce taneční cykloperformanci.

Vstupenky jsou v prodeji v divadle Ponec a na představení v Hudebním divadle Karlín a na Nové scéně ND také na pokladnách těchto scén. Ceny: divadlo Ponec – 290 Kč, Hudební divadlo Karlín – 190–1.090 Kč, Nová scéna ND 100–350 Kč. Dětská představení stojí 100 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti. Festival také poskytuje slevy: studentské, abonentní, pro seniory a ZTP/P.

Více informací včetně detailního programu zájemci naleznou na www.tanecpraha.cz.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

TANEC PRAHA 2011 inspiruje dovedností a silou šaolinských mnichů či mystickou tradicí súfismu
 

Mohlo by se ti líbit...

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!