Jarní výstavy na západě Čech: baroko naživo, Jiránkovy ilustrace i folklor v umění

Jarní výstavy na západě Čech: baroko naživo, Jiránkovy ilustrace i folklor v umění 

Kam na výstavu v západních Čechách? Třeba do Plzně na interaktivní expozici zasvěcenou baroku či výběr děl tzv. výtvarného folklorismu nebo do Rokycan na přehlídku vtipů od fenomenálního karikaturisty Vladimíra Jiránka.

1. Jdi na venkov! Výtvarné umění a lidová kultura v českých zemích 1800–1960

Na vztah lidové kultury a výtvarného umění se soustředí aktuální výstava v Masných krámech v Plzni. Představuje různé projevy tzv. výtvarného folklorismu, který se v tuzemsku objevuje od počátku 19. století. V expozici Západočeské galerie najdete obrazy, kresby, sochy, fotografie a filmy. Zastoupeni jsou jak proslulí tvůrci, mezi nimi Josef Mánes, Mikoláš Aleš, Joža Uprka nebo Josef Čapek, tak i současní umělci, třeba Anna Hulačová nebo Jan Vytiska. Jejich díla budou k vidění do 12. května.

Joža Uprka, Boží tělo ve Velké, 1912. Foto archiv ZČG

2. Za barokem

Žádné cedule s nápisem „Nesahejte na exponáty“! Na bezplatné výstavě v plzeňském DEPO2015 vás čekají audiovizuální instalace, virtuální realita i zvukové efekty zasvěcené baroknímu stylu. Coby návštěvníci se stanete součástí děje a můžete ho dovytvářet. Zkusit si třeba navrhnout klášter, zahrát si s hudebním kvartetem nebo ovládnout Kladrubský archifon. Možnost máte až do 19. května.

3. Petr Jedinák – Body Language

Výstava v chebské Galerii 4 prezentuje černobílé snímky známého fotografa Petra Jedináka, na kterých explicitně zachycuje krásu ženského těla, výjevy z provozování japonského stylu bondáže, tzv. shibari, a zabývá se tématem lidské sexuality. Dekadentní autor pracoval přes dvacet let jako portrétní fotograf pro časopis Reflex, v současnosti je na volné noze. Jeho tvorbu si můžete prohlédnout od 15. března do 28. dubna.

Z výstavy Vladimíra Jiránka. Foto archiv ZČM

4. Vladimír Jiránek – Nejste na světě sami

Neznámou tvář proslulého karikaturisty Vladimíra Jiránka představuje Muzeum Dr. B. Horáka v Rokycanech. Místo známých postaviček Boba a Bobka nebo příspěvků do novin a časopisů se výstava zaměřuje na autorovu ilustrační tvorbu pro knížky s tématem přírody či ekologie. Přijďte se do konce května podívat na desítky vtipů, které se vztahují k oslavě jara a dubnového Dne Země.

5. Pat a Mat

Kdo by neznal nesmrtelnou dvojici nešikovných kutilů, kteří se bez zaváhání postaví každé překážce – televizní diváky svými originálními způsoby řešení komplikací baví už více než čtyřicet let. Na interaktivní výstavě v Muzeu Karlovy Vary na vás čeká animační dílna s předchůdcem promítačky, praxinoskopem, originální loutky z večerníčku, dětská herna, fotokoutek i komorní kino s promítáním slavného seriálu. Čas máte do 28. dubna.

Z výstavy Za barokem. Foto archiv DEPO2015

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!