Zimní výstavy ve Slezsku: prvorepubliková Ostrava, tajemství barev i snímky Romana Vondrouše

Zimní výstavy ve Slezsku: prvorepubliková Ostrava, tajemství barev i snímky Romana Vondrouše 

Slezské výstavy v zimních měsících lákají na představení meziválečné Ostravy, snímky známého fotoreportéra Romana Vondrouše nebo na prozkoumání tajů všudypřítomných barev.

1. Roman Vondrouš – O dostizích, lidech a masopustech

Tvorbu proslulého českého fotoreportéra, držitele první ceny v soutěži World Press Photo a mnoha cen v soutěži Czech Press Photo Romana Vondrouše představuje opavský Dům umění. Výstava se zaměřila na tři tematické celky – Zákulisí dostihového světa, Fragmenty metropole zachycující život na pražských sídlištích a Masopust dokumentující dlouholetou tradici tohoto svátku v Roztokách u Prahy. Snímky si můžete prohlédnout do konce prosince.

2. Ostrava 1918–1938

Každodenní život obyvatel slezské metropole v éře první republiky přibližuje výstava v Ostravském muzeu, kterou můžete navštívit do konce letošního roku. Věnuje se široké škále témat od tehdejších významných osobností přes dobový design a umění až po zásadní historické okamžiky, které představí formou Ostravského filmového žurnálu – diváci spatří autentické záběry města z meziválečné doby.

3. Barevný svět

Barvy jsou všude kolem nás, ale jak vlastně vznikají? To se dozvíte na výstavě v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku, kde se na chvíli proměníte ve fyzika, biologa, historika, psychologa a umělce a zjistíte, co způsobuje modrou barvu oblohy, jaké barvy vidí různá zvířata, a také se v laboratoři naučíte barvy míchat. Expozice bude přístupná do 6. ledna.

Z výstavy Barevný svět. Foto archiv Muzeum regionu Valašsko

4. Plechové retro hračky

Plechová beruška na klíček, malá plechová cvakačka nebo traktor na klíček rozhodně nejsou záležitostí pouze minulého století – dodnes s jejich výrobou pokračuje dílna E. Sedláka. Výstava v Městském muzeu Krnov prezentuje ale i historické hračky, část svých sbírek ukáže společnost KOVAP Náchod. K vidění budou od 14. prosince do konce února.

5. Poetický svět Emmy a Báry Srncové

Zasněné obrazy naivní malířky Emmy Srncové, která na vysoké umělecké úrovni zachycuje svět dětskýma očima, a litografie její dcery, herečky a výtvarnice Barbory Srncové, jež se věnuje především zaznamenáním přírody v různých variacích, najdete do 14. prosince v třineckém muzeu Trisia. Poté budou jeho expozice na tři měsíce uzavřeny.

6. Tomáš Moravec – Hranice shora neviditelná

Kartografický problém, kdy je obtížné zakreslit hranice, které nejsou z ptačí perspektivy viditelné, zkoumá ve svých videích na výstavě v Galerii Fakulty umění Ostravské univerzity mladý umělec Tomáš Moravec. Zamýšlí se v nich i nad identitou českého národa, která je podle něj zatížena uzavřeností a strachem ze zániku. Záběry z dronů, které můžete zhlédnout od 19. prosince do 1. února, podle něj ukazují postapokalyptický svět, kde na nás svrchu dohlíží někdo druhý.

Foto © Roman Vondrouš, archiv romanvondrous.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!