Vlastní cestou: Jan Kaplický v centru DOX

Vlastní cestou: Jan Kaplický v centru DOX 

Výstava JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU v Centru současného umění DOX v Praze mapuje život a dílo českého architekta Jana Kaplického, který strávil většinu svého profesního života ve Velké Británii. Jeho jméno proto dosud nebylo v jeho rodné příliš známé, přestože v zahraničí si jeho stavby dávno získaly pozornost laické i odborné veřejnosti.

U nás se vše změnilo až s vyhraným návrhem na přestavbu Národní knihovny v Praze – osud „chobotnice“ na Letné je pak už dobře známým příběhem. Mimo jiné o něm pojednává také dokument filmařky Olgy Špátové „Oko nad Prahou“, který minulý čtvrtek – v den zahájení výstavy – vstoupil do kin.

Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Oba rodiče byli umělci: otec Josef byl sochař, malíř, architekt a grafik, jeho matka Jiřina ilustrovala knihy o botanice. Jan zažil jak okupaci Československé republiky Hitlerovou armádou, tak diktaturu komunismu a následnou okupaci Sovětskou armádou v roce 1968. Odchod do Anglie těsně po invazi znamenal převratnou změnu v jeho životě. Ač byl naprosto neznámý emigrant, záhy se mu podařilo získat zaměstnání u nejdůležitějších architektonických firem té doby. Při svém krátkém působení u firmy Louis de Soissons Partnership poznal Davida Nixona a založil s ním privátní firmu Future Systems. Později se Kaplického partnerkou ve Future Systems– i jeho partnerkou v osobním životě – stala Amanda Levete, s níž měl v roce 1995 syna Josefa.

Následovalo neobyčejně úspěšné období vyhraných soutěží a realizací. První významnou budovou se stalo mediální centrum na stadionu Lord´s Cricket Ground, za něž dostaly Future Systems prestižní Stirlingovu cenu. Další významnou realizací je budova obchodního domu Selfridges v Birminghamu, kterou časopis The Independent zařadil do
seznamu nejvýznamnějších moderních staveb světa.

Se svou poslední ženou Eliškou (spoluautorkou filmu „Oko nad Prahou“) se Kaplický seznámil při natáčení svého filmového portrétu a vzali se v roce 2007. V témže roce také vyhrál soutěž na projekt Národní knihovny v Praze.

Práce Jana Kaplického byly vystaveny na osmdesáti expozicích po celém světě, Během posledních pětadvaceti let v Anglii obdržel čtyřicet sedm ocenění.

Výstava v Holešovickém centru DOX dokumentuje na více než 700 m2 většinu projektů Jana Kaplického a jeho studia FUTURE SYSTEMS. Vystaveno je rovněž 60 architektonických a vývojových modelů na stolech speciálně navržených pro tuto výstavu. Měřítko modelů začíná od malých designérských návrhů (například šperky ve velikosti 10cm) až po architekturu mrakodrapů (velikost modelu až 1.5m). Součástí expozice jsou také projekce představující Kaplického přednáškovou činnost, návrhy módy a zásadní inspirační zdroje jeho tvorby. Celková koncepce výstavy je založena na využití pro Kaplického typických tvarových a barevných schémat. Organické tvary, barevný gradient vnitřní fasády a podlahové krytiny evokují komplexní prostředí Kaplického vizuálního světa.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Flower PinNákupní středisko - BirminghamJan Kaplický - portrét
 

Mohlo by se ti líbit...

Centrum Dox nabízí i další akce

Místo konání: Centrum Dox

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!