Druhou výzvu tříkrálovou podepsaly osobnosti kulturního, politického i sportovního života

Druhou výzvu tříkrálovou podepsaly osobnosti kulturního, politického i sportovního života 

Na pondělní tiskové konferenci v Mramorovém sále Paláce Lucerna se již podruhé sešly osobnosti české kultury, politiky, vědy i sportu, aby tak vyzvaly voliče k podpoře Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentské volby. Mezi hlavní iniciátory akce patří hudebník Michael Kocáb, který na úvod prohlásil: „Úspěch Karla Schwarzenberga v prvním kole prezidentské volby nás zavazuje, abychom veřejnosti před druhým kolem předložili další argumenty, proč by se měl stát prezidentem právě on.“

Popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček poté přečetl celé znění Výzvy, která obsahuje mimo jiné poukázání na úlohu prezidenta občany sdružovat, nikoliv rozdělovat, potřebu osobnosti, která se dokáže povznést nad striktní rozdělení české politiky na levici a pravici a také ideu státníka, který stmeluje, nikoli politika; hospodáře raději než ekonoma, gentlemana namísto ironického samotáře. 

Sociolog Ivan Gabal vyjádřil nespokojenost nad odklonem prezidentské debaty od tématu soudržnosti země a upozornil na zakrývání věcných témat neužitečným a osobním osočováním, včetně zatažení členů rodiny prezidenta republiky do celé věci i náhlé ostrakizace Zemanových favoritů. „Je to mimo rámec havlovských a masarykovských tradic této země,“ dodal. 

Novinář Jan Urban zase mluvil o blížící se prezidentské volbě jako o jedné z nejdůležitějších od listopadu 1989. „Václav Klaus a Miloš Zeman jedno jsou a my musíme proti tomu pozvednout svůj hlas.“

„V této kampani málo padlo slovo moudrost,“ poznamenal nato Havlův bratr Ivan. „A k ní patří delší horizont zájmů, nikoliv lokální čachtění.“

Provolání sportovců, které podepsali například olympionici Věra Čáslavská a Martin Doktor, přednesl badmintonista Petr Koukal. V krátkém textu, reprezentující hrdost na vlast sportovcům vlastní, mimo jiné stojí: „Není nám lhostejné, kdo bude hlavou našeho státu, kdo se stane jeho symbolem spolu s naší českou vlajkou a českou hymnou, jejíž melodie pro nás bývá největší odměnou, když spočineme na stupních vítězů.“

Regionální výzva Turnovska byla zastoupena hudebníkem Daliborem Cidlinským, který sdělil, že lidé z jeho kraje budou hlasovat citem a srdcem pro Schwarzenberga. 

V reakci na dehonestující součást prezidentské kampaně byla sepsána veřejná omluva Therese Schwarzenbergové. Její znění přiblížil Jiří Pavlica z moravského Hradišťanu, který se přiznal, že je to jeho první politická aktivizace. „Je to přesah rámce boje, který do naší vlasti nepatří. Vyburcovalo mě to a vzpomněl jsem si, že mám také děti a kvůli nim to teď všechno dělám.“

Atmosféru odlehčil písničkář Vladimír Merta svými Kecy za bouřlivého potlesku a potom dostal slovo Zdeněk Svěrák, který sepsal text Tři důvody pro mou volbu. Kritizoval nepřesvědčivou pravici i vizi rudnutí mapy republiky. Opět upozorňoval na „spojovací“ úděl prezidenta republiky. Největší úspěch měl však se svým přirovnáním k lišákovi: „Další důvod pochází z mé zkušenosti učitelské a divadelní. Tato povolání vás naučí odhadovat povahu člověka z jednání, z výrazu tváře, z pohybu a mluvy. Mě to naučilo rozpoznávat lišáky. Lišáci jsou jedinci obdaření chytrostí a bystrým úsudkem dravců. Lišák se na vás usmívá i vás obveselí, ale vy jako zajíc nevíte, jestli vás má rád jako bytost, nebo jako pochoutku!“ objasnil a sklidil souhlasné úsměvy a obrovský aplaus. „My hlodavci bychom si na lišáky měli dát pozor,“ dodal.

Zpěvačka Marie Rottrová upozornila: „Jak Miloš Zeman na začátku říkal, nebudeme se napadat, nakonec to skončilo obrovským napadáním, vracením se sedmdesát let zpátky naprosto irelevantním, neférovým přístupem.“

Historik Vilém Prečan k hojně diskutovaným Benešovým dekretům uvedl: „Nacionalita je strategie stejně jako podvědomé strašení občanů.“ V dlouhém projevu si uvědomil také, že Karel Schwarzenberg je vlastně větší vlastenec než on sám. 

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová vyjádřila názor, že Schwarzenberg je svým původem disponován k loajalitě, věrnosti zákonům a nezneužívání funkcí. Také se nechala slyšet, že prezident by měl být nadstranický, což formuluje již Výzva tříkrálová.

Textař Michal Horáček zase řekl, že je následováníhodný a proudem asociací prezentoval svůj vztah k němu, například slovy: „Tradice, dobře vyčištěné boty, úsměv bez výsměchu, umění nosit sako, knihy, dvornost, slušnost, lesy…“

Vědkyně Helena Illnerová upozornila, že česká pedagogika a věda závisí hodně na mezinárodním postavení země a přílivu zahraničních odborníků, nikoli útěku těch našich za hranice. 

„Věřím, že Havlova pravda zvítězí nad Klausovou nenávistí,“ komentoval situaci umělecký manažer Miloslav Zapletal.

A na závěr pronesl pár slov psycholog Slavomil Hubálek, v nichž vyjádřil v prezidentském úřadě nutnost elementární slušnosti, naproti užívání „psychopatologických“ pojmů jako idiot, debil a tak dále, s jasnou narážkou na obhroublého protikandidáta Miloše Zemana.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!