B2: Asrael – Václav Jiráček in memoriam

Sergej Prokofjev: Symfonie – koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 125 (Sinfonia concertante)

Josef Suk: Asrael, symfonie pro velký orchestr c moll op. 27

Účinkují:

Narek Hakhnazaryan – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Vronský – dirigent

Po ideologickém útoku na šest předních sovětských skladatelů (včetně Prokofjeva) koncem 50. let se Prokofjev uchýlil na svou “daču” (chatu), kde mu poslední roky života prosvětlilo setkání a spolupráce s mladým (23 let) violoncellistou Mstislavem Rostropovičem. V letech 1951-2 společně pracovali na Symfonii-koncertu pro violoncello. Je to první velké dílo, které Rostropovičovi bylo věnováno a které uvedl v premiéře pod  taktovkou Svjatoslava Richtera.  

Byl to jeden z asi dvou dirigentských pokusů tohoto klavírního virtuóza, který se předtím kdesi popral a zlomil si malíček, tudíž chvilku nemohl hrát na klavír. Patří také k nejobtížnějším violoncellovým skladbám. V těžké životní situaci vytvořil své dílo i Josef Suk. Asrael je bezprostřední reakcí na úmrtí učitele a tchána Antonína Dvořáka a také manželky Otilie, Dvořákovy dcery. Uvedení této náročné skladby má v Ostravě pohnutou historii: První šéfdirigent symfonického orchestru Otakar Pařík musel přerušit zkoušky na Asraela kvůli nemoci, která se mu krátce poté stala osudnou. Skladbu roku 1966 nastudoval a provedl Václav Jiráček, který čtrnáct dní nato zahynul při havárii letadla u Bratislavy. Tento Talichův žák působil v Ostravě ve funkci šéfdirigenta pouze čtyři roky, ale jeho vliv na umělecký růst orchestru byl zásadní.

Sólistou večera bude arménský violoncellista, který zdejší pódium již zná z roku 2014, kdy o jeho Saint-Saënsovi ostravan.cz napsal: “ Virtuózně zcela výjimečná a naprosto přesvědčivá ve všech detailech. … Ukázal nejen interpretaci, ale i svou duši. Se svým violoncellem se vznášel nad Ostravou skoro jako houslista v Chagallově obrazu.”

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podívejte se na možnosti ubytování v lokalitě akce B2: Asrael – Václav Jiráček in memoriam

Clarion Congress Hotel Ostrava   Ostrava

Hotel Maria   Ostrava

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.