Cameron Carpenter

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Cameron Carpenter

Androgynní image a blyštivé kostýmy nepřekvapí na rockové scéně, méně obvyklé už jsou v klasické hudbě. Americký varhaník Cameron Carpenter jednoznačně boří zažité představy. Jeho extravagance jde ruku v ruce s nezpochybnitelnou virtuozitou, napsal o Carpenterovi třeba nedávno deník The New Yorker, a dokonce ho označil za „superstar“. Sám hudebník trvá na tom, že otevřenost k hudbě pro současné publikum patří - tím míní, že varhaníci se nemohou uzavírat v kostelech.

Udržet balanc mezi tzv. moderním a klasickým světem se mu zatím daří. Svědčí o tom i to, že je prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy, jeho album If You Could Read My Mind na sklonku léta ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku.

Cameron Carpenter patří mezi zázračné děti. Hrát začal už ve čtyřech letech a v jedenácti už interpretoval Bachův Dobře temperovaný klavír. Na střední škole upravil pro varhany více než sto stěžejních děl včetně Mahlerovy Páté symfonie a začal psát i vlastní skladby. První desku Notes From Underground natočil v roce 2005, o rok později následovala nahrávka Musorgského Obrázků z výstavy.

Ačkoli má ve světě klasické hudby pověst extravagantního umělce a kontroverzního člověka, nelze mu upřít porci geniality. Pověst nekonformně smýšlejícího umělce završil, když si v Americe nechal na vlastní návrh postavit unikátní digitální varhany, futuristický nástroj v hodnotě 1,2 milionu dolarů.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Cameron Carpenter. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout