Zámek Sloupno

Sloupno, 81

Není tu akce, kterou Zámek Sloupno pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.sloupno.eu

Zámek byl vybudován v létech 1740 až 1745 za opata Benna I. Löbla jako benediktinská rezidence, která sloužila břevnovsko-broumovskému klášteru a je vzdálena více než 400 metrů od bývalé tvrze.

Pravděpodobným stavitelem byl Ignác Kilián Dientzenhofer. Dientzenhofer byl dvorním stavitelem benediktinů a v době výstavby zámku  dost často pobýval i na více dní, což je uvedeno v břevnovských i broumovských  diářích. Zámek využívali benediktini pro náhodné přespání při cestách mezi kláštery v Broumově a v Břevnově. Pouze v době vypuknutí selských bouří na zámku pobýval broumovský opat Stephanus (Štěpán) Rautenstrauch.

Ve dvou přízemních místnostech pobyval správce zámku a velkostatku Sloupno. Benediktini užívali zámek až do února 1948, kdy byl zámek zkonfiskován. Od té doby byl objekt těžce poškozen a částečně devastován. Zámek byl výnosem ze dne 13. září 1949 přidělen Místnímu národnímu v Novém Bydžově. Později pak měnil majitele i uživatele a dále chátral.

Byl využíván pro skladování obalového materiálu rafinerie cukru ve Skřivanech, padesátá a šedesátá léta sloužil zámek jako sklad obilí, později tu měl krátce sklad velkoobchod s domácími potřebami a zhruba dvacet let až do roku 1992 v zámku sídlil Ústav národního zdraví, který objekt využíval jako sklad civilní obrany. Od roku 1990 tehdejší starosta obce usiloval o získání zámku do majetku obce.

Zápisem v katastru nemovitostí v roce 1996 se stala obec Sloupno vlastníkem zámku. Když obec zámek přebírala byla stavba v havarijním stavu a proto byla zapsána na seznam záchrany kulturního dědictví. Následující rok začala postupná rekonstrukce, která trvá až do současné doby. Rekonstrukce, která si vyžádala mnoho milionů probíhá za pomocí dotací z Ministerstva kultury i Evropské unie. Obec některé místnosti v přízemí pronajala v devadesátých letech minulého století společnosti vyrábějící křišťálové lustry.

V roce 2007 se uskutečnily dny otevřených dveří a tak byl zámek poprvé v historií třikrát otevřen široké veřejnosti. Od roku následujícího je zámek  otevřen pravidelně od dubna do října a o akcích při adventu.Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Zámek Sloupno: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!