Světový bestseller na prknech divadla Kalich v režii respektovaného tandemu SKUTR

Světový bestseller na prknech divadla Kalich v režii respektovaného tandemu SKUTR

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


V úterý 12. května se na pražské divadelní scéně zjeví velký hit současných světových jevišť - Podivný případ se psem. Hra vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Marka Haddona, které se prodalo přes 2 miliony výtisků a byla zvolena knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.

Zdramatizovaná verze Podivného případu se psem si s románem nezadá - pochází z pera uznávaného dramatika Simona Stephense a po svém londýnskému uvedení v srpnu 2012 se stala divadelní senzací a získala 7 Cen Laurence Oliviera včetně trofeje pro nejlepší hru roku. Následně byla v roce 2014 s úspěchem uvedena i na newyorské Broadwayi.

Pod prvním pražským nastudováním je podepsán respektovaný režisérský tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), který proslul svou osobitou, nápaditou divadelní poetikou.

Příjemně mě překvapilo, že knížka i hra nabízejí více témat než jen problematiku autismu, že jsou především o rodinných vztazích. Ty jsou autory dovedně rozkryté, čemuž rozumíme všichni – na rozdíl od hrdinovy diagnózy, které nemůžeme plně porozumět, pokud s ní nežijeme,“ říká Lukáš Trpišovský.

Nezaměřujeme se na to, jak se Christopherovi daří pohybovat se v našem světě, ale baví nás možnost nahlédnout do jeho světa. Tomu je přizpůsobena scénografie: do bílé kostky, představující mysl hlavního hrdiny, vkládáme jednoduché věci, které vytvářejí organizaci Christopherova světa,“ doplňuje ho Martin Kukučka.

Hlavní hrdina je mladý Christopher. Matematický génius, ale také autista, který příliš nerozumí okolnímu světu ani lidem. Během zdánlivě nevinného vyšetřování detektivního případu ze sousedství rozkryje docela jinou záhadu, která mu zásadně promluví do života.

Hlavní role je výjimečnou hereckou výzvou pro nepřehlédnutelný mladý talent Jana Cinu.

Samozřejmě pro mě bylo důležité ponořit se napřed do studia autismu, nikdy před tím jsem se tímto tématem podrobněji nezabýval. Četl jsem knížky, pustil si nějaké filmy i dokumenty a hlavně jsem měl přes kamarádku, která s lidmi s touto diagnózou pracuje, možnost dostat se přímo mezi ně. Byl jsem jak u menších dětí, tak u dospívajících a všechna ta setkání proběhla v naprosté pohodě. Obdivoval jsem je. Je mi sympatické nevnímat autismus jako postižení, ale spíš jako dar. Po všech těch zážitcích pak bylo na mně najít autistu v sobě. S režiséry jsme se dohodli, že na jevišti nechceme zinscenovat odborný seminář o autismu, ale že se pokusíme vytvořit obraz světa autistů tak, jak si ho představujeme,“ prozrazuje Jan Cina.

Také v ostatních rolích se objevují uznávané herecké osobnosti: Simona Babčáková, Hana Vagnerová, Marek Daniel, Zuzana Stavná a Petr Vančura.

Na premiéru se chystají také naši redaktoři, takže si již brzy budete moci přečíst naší recenzi a podívat se na fotky ze zákulisí!

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Divadlo Kalich nabízí i další akce

Umělci: Jan Cina

Místo konání: Divadlo Kalich

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!