Na MFDF zmizí z jihlavského náměstí Prior

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Jedna z nejkontroverznějších českých staveb zmizí na týden z jihlavského náměstí. Nepůjde o kouzlo mága Davida Coperfielda, ani další z děl slavného umělce Christa, byť právě jím bude zmizení inspirováno.  „Když jsem viděl, jak dokonale dokázal Christo zabalit pařížský most Pont-Neuf nebo německý Reichstag, byl jsem fascinován a hned jsem pomyslel na Prior,“ odhaluje pozadí „jihlavského zázraku“ Marek Hovorka, ředitel MFDF Jihlava.  „A když se naši architekti Josef Čančík a Vít Šimek rozhodli zahalit festivalové budovy do bílých šatů, byl již jen krůček i k zabalení celého Prioru.“

Pokud půjde vše dobře, bude celá budova zahalena do bílých ochranných sítí do úterního večera, kdy začne jubilejní 15. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava. Náměstí tak na následujících sedm dní doslova změní svou podobu.  „Snad každý obyvatel Jihlavy si aspoň jednou přál, aby Prior na náměstí nestál – nebo alespoň ne v této podobě. A to nemluvím o reakcích turistů, když se v Jihlavě objeví poprvé. Ti jen nevěřícně kroutí hlavou,“ dodává Hovorka. Festivalové výročí se tak stane příležitostí ke splnění přání tisíců obyvatel krajského města. S obalováním začne tým specialistů již tuto sobotu.

Ne vždy je ale nutné  zahalovat objekty, které bychom nejraději zbořili. Právě  instalace světoběžníka Christa, který obalil most na pařížské  Seině, ukázala, jak zajímavé je nechat „zmizet“ i mnohem krásnější stavby. Přestože přes Pont-Neuf prošli Pařížané již tisíckrát, když byl najednou zahalený, těžko si vzpomínali, jak vlastně vypadá. A tak se u mostu zastavovali a zkoumali jej novýma očima.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!