Molièrova hra Tartuffe má v říjnu premiéru v Divadle na Vinohradech

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Cesty Molièrovy komedie Tartuffe k divákům byly velmi složité. Po prvním uvedení ve Versailles roku 1664 byl prý král, jako už tolikrát po shlédnutí díla svého dvorního divadelníka Molièra nadšen. Ovšem jeho matka, vlivná Anna Rakouská, byla naopak navýsost pohoršena. Spolu s pařížským arcibiskupem i dalšími náboženskými činiteli začala usilovat o zákaz hry. Postupně se spor vyhrotil do absurdních rozměrů. Byly požadovány různé tresty pro jejího autora, veřejné upálení nevyjímaje. A protože Molière v hlavní postavě napodobuje praktiky Společnosti nejsvětější svátosti (La Compagnie du Saint-Sacrement), tehdejšího samozvaného strážce veřejných i soukromých mravů (a to včetně textem zobrazeného vysílání učitelů náboženské morálky přímo do rodin!), měl proti sobě komediograf skutečně silného protivníka -všeobecnou zbabělost a celá hejna potrefených hus, které kejhaly, až dosáhly svého. Tartuffe byl zakázán a nepomohly ani autorovy supliky králi.

A tak se hra ve své původní podobě už na jevišti neobjevila. Viděl ji pouze omezený okruh lidí kolem dvora, a pak početný kroužek vznešených pánů, které skandál zlákal natolik, že si objednali soukromou produkci.

 Čtyři roky nevzdával Molière svůj boj. Za oběť mu padla i původní podoba textu. Připsal poslední dvě dějství tak, aby se králi co nejvíce a nejšikovněji poklonil. Zapracoval do něj zkušenosti z lítého boje se svými odpůrci. Roku 1669 mu konečně král vyhověl a Tartuffe se stal trhákem Molièrova divadla Palais-Royal i divadelní pokladny. Tehdejší společnost nejspíš musela k Tartuffovi teprve dozrát.

Třetí Tartuffe na Vinohradech

Tartuffe se na jevišti Vinohradského divadla objevil už dvakrát.
26. května 1960 měla premiéru inscenace této hry v režii Jaroslava Novotného a v překladu Svatopluka Kadlece. V roli pokrytce tehdy vystoupil Ota Sklenčka a v roli jeho hostitele Orgona Jaroslav Moučka. Elmíru hrála Antonie Hegerlíková a služku Dorinu Jiřina Jirásková v alternaci s Jiřinou Švorcovou.

V roce 1982 se Tartuffe na vinohradské jeviště vrátil znovu, tentokrát v režii Jiřího Dalíka a v překladu Františka Vrby. Tartuffa hrál Ilja Prachař, Orgona nastudoval Otakar Brousek. Jeho ženu Elmíru ztvárnila Iva Janžurová a Dorinu Jiřina Bohdalová. Orgonovu dceru Marianu hrála Hana Maciuchová, jejího milence Valéra Jiří Plachý.

Premiéra: 6. října 2011

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!