Tipy na adventní koncerty po celé České republice

Tipy na adventní koncerty po celé České republice 

Adventní koncerty nás často dokáží naladit na nefalšovanou vánoční notu. Podpořte tak podle svého výběru hudebního umělce a užijte si klidný, pohodový a ničím nerušený předvánoční čas.

Janek Ledecký

Vánoční skladby z alba Sliby se maj plnit o Vánocích se staly symbolem vánoční atmosféry. Letos se po pětadvacáté vydá Janek Ledecký s kapelou na turné, kde zazní vánoční písně ze zmíněného alba a jeho další hity. Od 29. listopadu do 22. prosince navštíví plejádu měst jako například Pelhřimov, Prostějov, Ostrava, Kuřim, Praha, Český Krumlov, Poděbrady, Plzeň, Kolín a další. Sváteční atmosféru podpoří M. Nostitz Quartet a těšit se můžete i na nový design scény.

Bílé Vánoce Lucie Bílé

Zpěvačka Lucie Bílá již několik let zpříjemňuje lidem předvánoční čas tradičními koncerty v podobě turné s názvem Bílé Vánoce Lucie Bílé. Bílá navštíví od 30. listopadu do 22. prosince řadu měst napříč celou Českou a Slovenskou republikou. Většina koncertů je však vyprodaných a zbývá několik volných vstupenek v České Lípě, Brně, Ostravě a v Bratislavě a dalších slovenských městech. I letos ji doprovodí kapela Petra MaláskaBílý sbor a speciálním hostem bude zpěvák Jan Bendig. V Ostravě navíc koncert obohatí Filharmonie Bohuslava Martinů. Koncert bude dirigovat Miriam Němcová.

Lenka Filipová

Nebudou chybět ani vánoční koncerty legendární české zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové za doprovodu smyčcového souboru Brno StringsOd 3. do 18. prosince zazní průřez jejich známých skladeb na Vysočině v Polné, Tišnově, Konstantinových Lázních, Brně, Šumperku, Ostravici, Vratimově a v Chodově u Karlových Varů.

Adventní koncert po tmě

Absolventky konzervatoře Jana Deyla pro zrakově postižené alias Trio Makabara zazpívají židovské a vánočně laděné písně. Nabízí se tak jedinečná příležitost zažít 8. prosince koncert v naprosté tmě v rámci Neviditelné výstavy.

Vánoce s FILMharmonií

FILMharmonie se již tradičně přidává na vlnu adventu a sváteční atmosféry. Ve svém druhém koncertě v sezóně nabídne divákům melodie, které jsou neodmyslitelně spjaté s obdobím Vánoc. Ve středu 7. prosince od 19:30 vystoupí hudební těleso společně s pěveckým sborem ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Na 150 hudebníků naživo zahraje a zazpívá skladby z filmů Sám doma, Polární expres, Láska nebeská, Anděl Páně 2 nebo Ukradené Vánoce. Jako vánoční dárek navíc nabízí vstupenky na příští rok. Plánované koncerty najdete na webových stránkách.

Česká mše vánoční a Romantické Vánoce ve Staré Praze

České mše vánoční a další vánoční skladby zazní 11. prosince od 15. 00 ve spojení sólistů, smíšeného sboru Adalbert a barokních varhanů v historických prostorách Zrcadlové kaple Klementina. Děti do deseti let mají vstup zdarma. Jako druhý vánoční koncert pod názvem Romantické Vánoce ve Staré Praze si Zrcadlová kaple pro návštěvníky připravila kombinaci Dvořáka, Vivaldiho a koled. Koncert se uskuteční 18. prosince taktéž od 15. 00 za účasti hudebních nástrojů jako harfa, housle, flétna, varhany a klavír.

Adventní Petrov s Bárou Basikovou

Výtěžek z benefičního koncertu ve prospěch brněnské nadace BJP Foundation bude věnován dětským pacientům. Zazpívá Bára Basiková a skupina Balage Band v doprovodu brněnského orchestru Virtuosi Brunensis pod vedením dirigenta Karla Mitáše. Vystoupí také Terezie Dobrovolná. Nedělním večerem 11. prosince provede moderátor Miroslav Šimůnek.

Mezinárodní festival České doteky hudby

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby proběhne od neděle 11. prosince do pátku 6. ledna 2023. Letos vás kromě české klasické hudby a vánočních koled ve zvukomalebném provedení čeká také porce klasiky z MaďarskaSlovenska, Polska nebo Španělska.

Zahajovacím galavečerem ve velkém sálu mělnického zámku provede houslista Ivan Ženatý společně s Pražským komorním orchestrem. O den později se představí skupina GaRe. Jejich koncert zpestří tanečníci v uskupení Leony Qaša Kvasnicové a Martina Dvořáka. Ve večerních hodinách téhož dne pak zahraje soubor České filharmonie společně s klavíristou Borisem Kraljevićem, a s vynikajícím katalánským flétnistou Claudi Arimanym.

Dále se svoji hudební tvorbu představí ISHA Trio aneb seskupení sopranistky Lucie Rozsnyó, flétnistky Kristiny Vaculové a klavíristky Sáry Medkové. Po dvou letech pandemie připravil festival také pokračování mimořádně úspěšné série koncertů pro děti a jejich rodiče. Zazní celé pásmo malebně instrumentovaných koled, kde si společným zpěvem mohou lidé přiblížit nadcházející vánoční svátky. Předvánoční čas završí koncert ve složení čtyř precizních violoncellistů u příležitosti předsednictví Slovenské republiky zemím V4 ve spolupořadatelství Slovenského institutu v Praze. 

Adventní koncerty České televize

Jedna z nejstarších veřejných sbírek v Česku pomáhá pravidelně již od roku 1991. Od svého vzniku pomohly již 128 neziskovým organizacím, které si mezi sebou rozdělily více než čtvrt miliardy korun. V minulém roce byl pokořen dosavadní rekord a vybralo se téměř devatenáct milionů. Výtěžek z Adventních koncertů si tradičně rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace.

Pro tento rok to budou denní Centrum Žirafa se sídlem v Karlových Varech, které poskytuje komplexní odbornou pomoc klientům s poruchou autistického spektra v kombinaci se zdravotním a mentálním postižením. Druhá adventní neděle bude patřit dětskému hospici Dům pro Julii v Brně. Třetí adventní neděle bude věnována Centru pro rodinu a sociální péči v Hodoníně, které ve svém Stacionáři Vlaštovka pomáhá dětem s kombinovaným postižením a autismem. Poslední z charitativních koncertů podpoří Parent Project sdružující rodiny dětí se vzácným nervosvalovým onemocněním.

Patrony jednotlivých projektů jsou moderátoři a redaktoři České televize – Barbora Kroužková, Lea Surovcová, Stanislav Bartůšek a Daniel Takáč. Průvodního slova se ujmou Ester Janečková a Petr Hradil. Mezi hosty nebudou chybět Dagmar Pecková, Adam Plachetka, Vojtěch Dyk nebo Tomáš Klus. Následující tři adventní koncerty se uskuteční každou prosincovou neděli v 17.30.

Česká filharmonie

Adventní koncerty České filharmonie se uskuteční v Sukově síni Rudolfina každou adventní neděli, v 15.00 a v 17.30. Uslyšíte pestré, vánočně laděné programy, které připravily komorní soubory složené z členů České filharmonie a jejich hostů. Návštěvu koncertu si můžete propojit s posezením v Cafe Rudolfinum.

Adventní gospely

Oceňovaná gospelová skupina The Christmas Gospel Singers okouzlila svými pěveckými výkony diváky po celém světě. Soubor sdružuje řadu talentů s jedinečnými hlasovými schopnostmi, což ve spojení s tradičními gospelovými prvky vyvolává u posluchačů intenzivní zážitek, jehož poselstvím je šířit radost a sdílet lásku ke gospelové hudbě.

Vůdčí osobností souboru je zpěvačka Stella Jones, jejíž žánrové zaměření inklinuje také ke stylům jazz, pop, funk a soul. Již v devíti letech skládala vlastní písně a začínala vytvářet audio knihy s vlastními malbami a komiksy. Poté, co se přestěhovala do Vídně, začala vystupovat v místních jazzových klubech. Mimo jiné reprezentovala Rakousko v soutěži Eurovision v Dublinu.

Adventní gospely proběhnou ve dvou termínech a městech, a to 21. prosince v Praze a 22. prosince v Brně

Foto: archiv The Christmas Gospel Singers

 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!