Zmizelá Šumava vás v mžiku přenese do osudů jejích obyvatel i historie dávno zapomenutých míst

Zmizelá Šumava vás v mžiku přenese do osudů jejích obyvatel i historie dávno zapomenutých míst85%

Kniha šumavského patriota a vypravěče Emila Kintzla a režiséra Jana Fischera vyšla ve své tištěné podobě v roce 2015 jako první z dosavadních tří dílů. Nyní se jí dostalo i audioknižní podoby a hlasu jednoho z nejpovolanějších – herce Petra Štěpánka, který příběhům z míst, jež dnes již na mapách Šumavy jen stěží rozpoznáte, vdechl nový život.

Čeká na vás 21 různorodých příběhů z pohnuté oblasti česko-německého pohraničí, které za 86 let svého života Emil Kintzl sesbíral, utřídil a s hlubokou znalostí míst i osudů zdejších lidí přetavil v poutavou knihu a současnou audioknihu. 

Na Šumavě žiju od dětství. Prochodil jsem ji křížem krážem a taky tu potkal spoustu lidí. Pamětníků, jak se říká. A mluvili jsme spolu. A jejich svědectví a vyprávění jsem zaznamenal. Bez příkras a bez kudrlinek. Protože na ty my si tady na Šumavě zrovna moc nepotrpíme. Emil Kintzl

Často to není veselý poslech – střídají se příběhy tragických událostí vedoucích k mnoha úmrtím a zániku celých vesnic i ty, které s během dějin neměly vůbec co do činění a zdají se být zdánlivě nepodstatným líčením "obyčejných" všedních dnů s jejich radostmi a starostmi. Zaznamenána je tak nejen pohnutá šumavská historie, ale především duše míst a lidí, kteří toto území obývali. Někdy vtipná a veselá, jindy vážná nebo nostalgická.

Sledovat můžeme osudy jednotlivců, rodin i celých společenství, do jejichž životů zasahuje tu náhoda, tu lidská nevraživost a zloba, láska, soudržnost, pomocná ruka i pohnuté vnější události. A často stačilo tak málo, aby se všechno odehrálo úplně jinak…

Co asi prožívala vnučka dávné obyvatelky vesnice, která se po více než 50 letech vrátila najít ukrytý památeční jídelní servis, který si kvůli limitu povolené váhy její rodina nemohla odnést při odsunu s sebou? A jaké byly její myšlenky, když u rohu bývalé chalupy spolu s tímto “pokladem” objevila i svou oblíbenou panenku z dětství? Co se honilo hlavou vojákům, kteří se rozhodli zneuctít mrtvoly příslušníků jednoho starého sklářského rodu odpočívající v kryptě hřbitova zničené obce Hůrka nedaleko Prášil? A co si pomyslíte vy, až zjistíte, že pachatele brzy stihl zasloužený trest v podobě úmrtí na záhadnou infekci, kterou patrně chytili z dávno mrtvých těl? To jsou jen zlomky z příběhů, které vám Zmizelá Šumava nabízí.

Vybavuji si v hlavě tehdy ještě stojící chalupy, dvory, mlýny, hamry či vodní kanály... Rád se s vámi o ta místa a příběhy zdejších lidí podělím. Protože když už fakticky zmizely ze světa, z paměti by se ztratit neměly. Emil Kintzl

Hlas Petra Štěpánka coby vypravěče vás vtáhne do děje natolik, že budete mít často pocit, že to musí být on, kdo všechny tyto příběhy prožil a viděl na vlastní oči. Jeho projev je natolik emotivní a autentický, že stačí zavřít oči, aby se příběhy před vaším vnitřním zrakem začaly jeden po druhém odvíjet jako film.

Při poslechu tříhodinové audioknihy tak můžeme oproti jejímu knižnímu vydání litovat pouze absence řady půvabných současných, ale především nesmírně zajímavých historických fotografií zachycujících nejen zdejší krajinu, ale především její dávné obyvatele, kteří již nadobro, stejně tak jako jejich obydlí, ze Šumavy zmizeli

Názor informuji.cz: 85%

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!