Mezinárodní den průvodců láká na pestrý program v Praze, Brně i dalších městech

Mezinárodní den průvodců láká na pestrý program v Praze, Brně i dalších městech 

V rámci oslav Mezinárodního dne průvodců se od čtvrtka 21. do neděle 24. února uskuteční prohlídky zajímavých míst s odborným výkladem průvodců hned ve 12 městech České republiky. Záštitu nad celou akcí převzala Asociace průvodců ČR. Prohlídky jsou zdarma, či za symbolické vstupné.

Praha

V Praze se vydejte v sobotu 23. února ve 14 hodin na náměstí Václava Havla u Nové scény Národního divadla. Bezplatné prohlídky se uskuteční ve dvou trasách a není třeba se na ně předem přihlašovat. Trasa první procházky povede od Národního divadla přes Akademie věd, kavárnu Slávie, most Legií a Střelecký ostrov na Újezd. Druhá trasa vede od Národního divadla k Akademii věd, kavárně Slávie, Goethe Institutu, Slovanskému ostrovu (Žofín) a k Mánesu.

Národní divadlo Praha

Brno

Již 16. ročník Mezinárodního dne průvodců připravilo na víkend 23. - 24. února TIC Brno. A program je zde opravdu bohatý. Za jednotné vstupné 30 korun můžete navštívit některou z jedenácti sobotních, či  devíti nedělních komentovaných procházek. Máte-li děti, vydejte se s nimi v sobotu od 10 hodin po stopách brněnských pověstí. Během procházky vhodné pro každého od šesti let se mimo jiné dozvíte, jak to bylo se slavným brněnským drakem a jaký význam mají symboly, které ve městě každý den míjíme.

Rovněž od sobotní desáté hodiny proběhne procházka zaměřená na brněnská prvenství, která svým významem přesahují hranice města, kraje i republiky. Vydat se ale můžete i po stopách známých či méně známých osobností francouzského původu, které ovlivnily dějiny města či pobývaly v Brně, po stopách slavných brněnských rodáků, působících především na poli kultury a architektury, po stopách tří arcinávštěv (Karel IV., Jan Kapistrán, Napoleon), či na místa spojená s historickými vraždami. Vědět, který přízrak kde straší, a jak se onomu místu vyhnout, se určitě vyplatí. Pokud Brno příliš neznáte, či se chcete dozvědět více o památkách historického středu města, zvolte procházku Historické Brno.

Od sobotní 14. hodiny můžete navštívit slavný Petrov -  katedrálu sv. Petra a Pavla a Diecézní muzeum s jeho stálou expozicí, nebo navštívit místa spojená s brněnskou osobností Gregora Johanna Mendela - Muzeum starobrněnského opatství, Mendelovo muzeum i baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Zopakovat si můžete procházku po brněnských mordech, či si projít centrum města s výkladem v němčině.

V neděli se od 10 hodin vydejte za brány brněnského výstaviště, které v loňském roce oslavilo  90 let od svého otevření. Prohlédnete si dochované pavilony z roku 1928, poslechnete si, jaký vliv měly výstavy na město před 2. světovou válkou, a jak se výstavba areálu dále rozvíjela. Jste-li milovníky hudby Leoše Janáčka, rozhodně si nenechte ujít vycházku místy, která v jeho životě i tvorbě hrála stěžejní roli. Letošnímu výročí 100 let od vytvoření tzv. Velkého Brna, kdy k němu byly připojeny dvě desítky předměstských obcí, se budou věnovat procházky Brno před 100 lety a Řečkovice včera a dnes.

V neděli od 14 hodin můžete navštívit vily v Žabovřeskách a Černá Pole s přední brněnskou funkcionalistickou stavbou kavárny Era, v níž si můžete na závěr i posedět. Chybět nebudou ani procházky historickým centrem v češtině, angličtině a ruštině.

Vstupenky na jednotlivé procházky zakoupíte v brněnských informačních centrech nebo zde. Ale neváhejte, na některé z nich jsou již nyní téměř vyprodané.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie Brno. Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0

Další města

Prohlídky s průvodci proběhnou i v Olomouci, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Chocni, Litomyšli a Prostějově. Nově se v roce 2019 připojí i Kutná Hora

Mezinárodní den průvodců připomíná vznik Světové federace asociací turistických průvodců v roce 1985. Letos připadá na 21. 2., většina oslav proběhne od pátku do neděle.  Asociace průvodců ČR je občanským sdružením průvodců v cestovním ruchu, jež vzniklo v roce 2001.

Oslavy Mezinárodního dne průvodců. Foto: archiv TIC Brno

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!