Filmy, které si na Valentýna raději nepouštějte

Filmy, které si na Valentýna raději nepouštějte 

Valentýn je den lásky a zamilovaných. Tisíce lidí 14. února vyrazí na romantickou večeři, příjemnou masáž či skleničku vína. Jsou tady ale i tací, kteří tento svátek berou jako jedno veliké klišé a nejradši by ho zrušili. Tak či tak, romantické filmy jsou pro tohle období jako dělané. My jsme ale rozhodli jít trošku jinou cestou a vybrali jsme pro vás seznam filmů, které boří tradiční romantické klišé a ukazují nám pravou realitu života.

1. Válka Roseových

Černá romantická komedie režiséra Dannyho DeVita natočená podle stejnojmenné knihy spisovatele Warrena Adlera líčí příběh manželů Olivera Rose (Michael Douglas) a jeho ženy Barbary (Kathleen Turner). Jejich zpočátku šťastné manželství začne postupem času chátrat a nakonec dospěje k rozvodu. Ani jeden se ale ovšem nechce vzdát svého majetku, a tak se rozvodové řízení stává bojem o holý život. Snímek byl uveden na filmová plátna v roce 1989 a samotný režisér si v něm zahrál rozvodového právníka Gavina D´Amata. V německy mluvících zemích se po uvedení filmu stalo slovo Rosenkrieg (válka růží) synonymem pro tahanice o majetek a děti v manželství spějícímu ke konci.

2. Věčný svit neposkvrněné mysli

Kultovní snímek francouzského režiséra Michela Gondryho z roku 2004 pojednává o životě osamělého a nesmělého Joela Barishe (Jim Carrey), jehož život od základu změní temperamentní Clementine (Kate Winslet). Společně prožívají šílená dobrodružství a jsou velmi šťastní. Po jedné ošklivé hádce se ale Clementine rozhodne pro zcela radikální zákrok. Vymaže si veškeré vzpomínky na jejího milého a na všechno, co spolu prožili. Zdrcený Joel nedokáže takhle žít, a tak zákrok také podstoupí. Režisér skvěle umí rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pochází z různých vrstev paměti. Snímek zaznamenal úspěch diváků i kritiky a získal řadu cen, dokonce i dlouho po svém uvedení. Název filmu je citací z básně Heloisa Abélardovi od anglického básníka Alexandera Popea, která pojednává o tragickém milostném vztahu filozofa Pierra Abélarda a jeho ženy Heloisy.

3. 500 dní se Summer

Nezvyklá romantická komedie z roku 2009 zachycuje nekonveční příběh lásky mezi moderní cynickou ženou Summer Finnovou (Zooey Deschanel), která nevěří na pravou lásku, a snílkem Tomem Hansenem (Joseph Gordon-Levitt). Mladý textař se do Summer bezhlavě zamiluje, a jak je vidět, cesta k jejich společné lásce bude velmi trnitá. Snímek byl původně mnohem delší a zahrnoval také názory Summer a dalších postav. Ve filmu se hojně používala modrá barva, aby se zdůraznil efekt a modrá barva očí herečky Zooey Deschanel (Summer).

4. Kopačky

Peter Bretter (Jason Segel) je sympatický třicátník, který se živí psaním hudby a chodí s hvězdičkou Sarah Marshall (Kristen Bell). Ta mu ale hned na začátku filmu dá kopačky a Peterovi se zhroutí úplně celý svět. Až rada od kamaráda, aby odjel pryč na dovolenou, pomůže Peterovi se zlomeným srdcem. Havajské ostrovy se zdají jako výborná volba, kdyby si je jako útěchu nevybrala jeho bývalá přítelkyně. Snímek byl do kin uveden v roce 2008 a scénář napsal sám Jason Segel. Kristen Bell si poranila koleno při jedné scéně na koni, která byla z filmu vystřižena. Přesto si můžeme všimnout, že na konci filmu lehce kulhá. Všechno víno, které hlavní postavy vypily u večeře, bylo červené z Clos du Val v Napa Valley v Kalifornii.

5. Svatba mého nejlepšího přítele

Julianne (Julia Roberts) a Michael (Dermot Mulroney) jsou nejlepší přátelé už pěknou řádku let. V době svých studií i spolu krátce chodili a po rozchodu se domluvili, že pokud se do 28. narozenin neprovdají nebo neožení za někoho jiného, tak se vezmou. Do osmadvacátých narozenin chybí Julianne už jen několik dnů a na záznamníku jejího mobilu se kupí vzkazy od Michaela. Ten jí sděluje, že se bude ženit, ale s úplně jinou, mladší a bohatší dívkou Kimmy (Cameron Diaz). Nemile překvapenou Juliannu zachvátí vlna žárlivosti a rozhodne se o Michaela bojovat. Snímek vyšel v roce 1997 a v té době se stal osmým nejvýdělečnějším projektem. Roli Julianne Potter si původně měla zahrát Sarah Jessica Parker, ale odmítla kvůli natáčení seriálu Sex ve městě.

Další filmy: Klub odložených žen (1996), Rozchod! (2006), Jak přežít single (2016)

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!