Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér, které uvádí pražská divadla

Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér, které uvádí pražská divadla 

Více o akci...

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Divadelní sezóna je v plném proudu a zejména zimní období bývá novými divadelními zážitky opravdu nabité. Co chystají pražská divadla v lednu a únoru?

Městečko Palermo usíná

 • Divadlo NoD

 • Premiéra 4. 1. 2020

Snad každý si pamatuje klasickou hru „Městečko Palermo“, kde se hráči sedící v kruhu snaží určit, kdo z přítomných je vrah. Divadlo NoD uvádí největší rozšíření této hry, a to ve formě participačního divadla. Zde nejsou žádní herci a diváci, ale pouze a jen aktivní účastníci, reprezentující 55 obyvatel městečka. Každá postava má svůj vlastní příběh, přání, vztahy a schopnosti. Návštěvník v dress codu 20. let zažije v kůži celý příběh a bude mít naprostou svobodu v každém okamžiku ovlivnit děj a posunout příběh zcela novým směrem. Osud Palerma je i ve vašich rukou, tak se pokuste přežít až do konce.

Koncové světlo

 • Národní divadlo: Nová scéna

 • Premiéra: 27. 2. 2020

Je smrt koncem nebo jakýmsi přechodem? Podle mnohých starých i současných filosofických a náboženských směrů smrt není konečnou stanicí. Ti, kteří se smrti přiblížili, mluví o vizi tunelu, mostu či propasti, mluví o vizi zářivého světla, ze kterého se zase zpět vrátili - změněni touto zkušeností. V naší civilizaci ale smrt tabuizujeme a neustále přemýšlíme o tom, jak ji přelstít vědou a kosmetikou. Inscenace Koncové světlo v Národním divadle je pokusem pohledět smrti zpříma do očí, ať už toto shledání bude jakékoli.

Zdroj Národní divadlo

Normální debil

 • Divadlo Gong

 • Premiéra: 17. 1. 2020

Večer plný humoru, nadsázky a nostalgie - to slibuje retro komedie Normální debil v Divadle Gong. Divadelní hra vznikla na na motivy stejnojmenné knihy Roberta Bellana, který se ve svém vyprávění vrací do dětství prožitého v socialistickém Československu. Prostřednictvím hlavního hrdiny, průšviháře Norberta Intribuse se diváci ocitají v socialistické domácnosti, ve škole, na fotbalovém hřišti, u splavu, v nemocnici, nebo překvapivě i na hřbitovním sexuálním večírku.

Elefantazie

 • Městská divadla pražská: Divadlo ABC

 • Premiéra: 31. 1. 2020

Bystrá a křehká duše uvězněná ve fyzicky znetvořeném těle. Fascinující Joseph Merrick, známý jako "Sloní muž", se stal atrakcí londýnského obludária. Příběh jeho krátkého života, jeho cesta z bídy do salónů nejvyšší společnosti fascinuje dodnes. Nově ho oživí v Divadle ABC v podobě původního českého muzikálu s Tomášem Klusem a Tomášem Havlínkem v hlavních rolích. 

Zdroj Městská divadla pražská: Divadla Rokoko, ABC a Komedie‎

Kočkožrout

 • Švandovo divadlo

 • Premiéra: 24. 1. 2020

"Na naše kočky a buchty nám nikdo cizí sahat nebude!" Tráví čas popíjením, nekončícími debatami, sněním o nových začátcích i nárazovým sexem. Tuto partu lidí z maloměsta ovšem rozhodí jeden dělník s jižanskou krví. Nejen že se mu daří v tovární práci, ale rozvíří i sukně zdejších žen. Jeho blízká přítomnost ale bude mít své následky, mužům se už otevírají kudly v kapsách. Hra Kočkožrout kultovního režiséra, spisovatele a herce Rainera Wernera Fassbindera sleduje s ironií a provokativním humorem stereotypy společenského soužití, včetně skryté xenofobie a agrese. 

Gin Game

 • Divadlo Na Jezerce

 • Premiéra: 5. 2. 2020

Většina z nás se prohry bojí – co když se ale hrozbou stane výhra? Fonsie a Weller jsou dva důchodci se potkávají náhodou v domově seniorů, kde si oba připadají jako odložené věci z bazaru. On ji přemluví ke hře, jejíž pravidla zda naprosto dokonale. Ona je začátečnice, která má štěstí. Jenže i štěstí občas máme tam, kde ho nepotřebujeme. A tak tito dva hrají karetní hru, jako by měli v sázce celý svůj život. Herecké duo Jiřina Bohdalová a Milan Kňažko se setkají v tragikomedii Gin Game na prknech Divadla Na Jezerce již v lednové předpremiéře. 

Zdroj Divadlo Na Jezerce

Jenom matky vědí, o čem ten život je

 • A studio Rubín

 • Premiéra: 28. 2. 2020

Matka kariéristka, matka mladá, bio-matka, matka samoživitelka... Matky, ty vědí o čem je život. Divadelní dokument o sedmi ženách-matkách na pomezí grotesky a tragédie, vycházející z téměř tří let časosběrných rozhovorů. O tom, jak česká společnost vnímá mateřství a otázky rodinného rozpočtu. O ocenění a závislosti. O tom, co znamená být matkou ve veřejném prostoru. O matkách na piedestalu a taky na střídačce kapitalismu. A samozřejmě o kojící mafii. Jaká je vlastně ta (mateřská) dovolená?

Zdroj A studio Rubín

Lady Macbeth z Újezdu

 • Švandovo divadlo

 • Premiéra:  29. 2. 2020  

Zakáží jí lásku, vezmou jí svobodu a nespoutanost. Každé omezení, každé rozhodnutí, které je učiněno bez jejího vědomí, je jen další záminkou k revoltě. Mezi zločincem a obětí je tak velmi tenká hranice... Autorská adaptace slavné novely ruského autora Nikolaje Semjonoviče Leskova o ženě, která se z nešťastného manželství pokusí vyprostit zločinem, je přenesena do Prahy druhé poloviny 19. století. David Jařab si vypůjčuje silný příběh hlavní hrdinky a na jejím tragickém osudu přibližuje překvapivě aktuální obraz společnosti, která stále rozděluje svět žen a mužů. 

Úvodní foto: inscenace Kočkožrout, zdroj: Švandovo divadlo, © M. Hančovský

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér, které uvádí pražská divadla
 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!