Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér, které chystají pražská divadla

Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér, které chystají pražská divadla 

Divadelní sezóna je v plném proudu a zejména zimní období bývá novými divadelními zážitky opravdu nabité. Co chystají pražská divadla v lednu a únoru?

Přesně 42 zubů

Lišky a vlci mají přesně 42 zubů. Žijí pospolu v industriální krajině, ve které bují automobilový průmysl a odehrávají se zde magické rituály. Nová inscenace Přesně 42 zubů je o lidských bytostech převtělených do lišek a vlků, o zvířecích i lidských pudech, o nadpřirozených bytostech v přirozených podmínkách, o šílené jízdě v šíleně moderním auťáku ve stále se zrychlujícím světě, kde je možné vše. Připravte se na futuristický groteskní kabaret Přesně 42 zubů v mytologickém prostoru Divadla Kámen. 

 • Divadlo Kámen

 • Premiéra: 23. ledna 2019

Zdroj foto: archiv Divadla Kámen

Výjimečný stav

Nikdy nevěřte médiím a své ženě! Rozhlasový válečný reportér Karel přitáhne z Kamburu v Africe, odkud má živě vysílat reportáže o kamburské revoluci, zpět do Prahy, a vyvolá tak celou řadu nepředvídatelných groteskních zvratů. Může být cesta k dezinformaci motivována dobrými úmysly nebo třeba obyčejnou žárlivostí? Divadlo Na Fidlovačce uvádí tragikomickou hru Výjimečný stav z pera redaktora Reflexu a spoluautora Zeleného Raula Milana Tesaře

 • Divadlo Na Fidlovačce

 • Premiéra: 18. ledna 2019

Fantasy!

Divadlo, které uvidíte, když zavřete oči. Netradiční inscenace Divadla NoD kombinuje technologii binaurálního zvuku - zvukové virtuální reality a tradičních principů ruchařské práce, aby vás teleportovala do hlavy hlavního hrdiny. Nasaďte si sluchátka a zavřete oči, nechte se unášet svou vlastní fantazií. Proslýchá se, že Temnota znovu nabírá na síle...

 • Experimentální prostor Roxy / NoD

 • Premiéra: 16. ledna 2019

Foto: David Konečný, archiv Divadla NoD

Sláva strojů a měst

Zhotovit dobré dílo je těžké, je to umění, ovšem ne každý člověk je umělcem. Příběh německého redaktora a dvou amerických inženýrů u českého včelaře vyvolá plodné střetávání zcela odlišných přístupů k životu a k tvořivosti. "Protože jde o včely, mělo by jít o chutnou koMEDii, pikantní tragikoMEDii, bzučivou grotesku, která občas žahne laskavým žihadlem," vysvětluje režisér hry Jaroslav Dušek. Tvůrčí tým doplňuje také Petr Nikl svými výtvarnými vizemi a hudebník, "trubec i včelí matka" Ondřej Smeykal.

"Stroje, stroje, volá dnešní doba. V strojích je smysl života a štěstí lidstva a nejzazší metou všech ideálů je utvořit z celého lidstva stroj."

  • Divadlo Na Jezerce

  • Premiéra: 24. ledna 2019

Foto: Radek Fouček, archiv Divadla Na Jezerce

Rok na vsi

Vesnicí Habrůvka projde rok, od hodů po žně. Čas setby, zrání a sklizně netýká se jen přírody, ale i lidských osudů. Divadlo pod Palmovkou uvádí sugestivní Krobotovu dramatizaci románu od bratří Mrštíků o vesnické komunitě. Režie se ujal ředitel divadla a umělecký šéf Michal Lang, v hlavní roli Rybáře se představí Ondřej Veselý.

"Vášnivá láska, láska zbožňující, láska jako oběť, láska platonická, láska mateřská, láska k Bohu, láska k bližnímu… její základní vlastností je nevypočitatelnost… Lidé láskou napadení ztrácejí imunitu, jsou bezmocní vůči osudu. Ta bezmocnost je bolestivá, ponižující, ale lidská."

 • Divadlo pod Palmovkou

 • Premiéra: 11.  ledna 2019

Zdroj foto: archiv Divadla pod Palmovkou.

Kouzelná země

Bratři Ondra a Kamil jsou "uklizeni" svým otcem, který má tajné poslání, do jedné vesnice na pohraničí. Na pozadí doby okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy prožívají vše, čím si typická česká vesnice mohla projít - válku, odsun, kolektivizaci, ale také hony na čarodějnice, pogromy a masopustní orgie. Stavovské divadlo představuje jevištní adaptaci románu Jáchyma Topola, kde se zvláštním způsobem protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci. Úkol převést tento tanec na jeviště Stavovského divadla bude výzvou pro režiséra Jana Mikuláška.

 • Stavovské divadlo

 • Premiéra: 14. února 2019

Romeo, Julie a tma

Až na tu válku je docela na tom světě krásně. Stmívá se, vycházejí hvězdy, které svítí stejně jasně, jako ta na jejím kabátě. Ester nenastoupila na vlak směr Terezín a teď nemá kam jít. Mladý student Pavel jí ochotně nabídne útočiště, situace se ovšem brzy mění mladou láskou i narůstajícím nebezpečím. Dramatizace slavné novely Jana Otčenáška připomene v Divadle v Dlouhé tragický příběh lásky studenta a židovské dívky v temné atmosféře Prahy za heydrichiády.

 • Divadlo v Dlouhé

 • Premiéra: 2. února 2019

Zdroj foto: archiv Divadla v Dlouhé

Kytice

Svatební košile, Vodník či Polednice - kdo by neznal českou klasiku, Erbenovu Kytici. Básně, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Magické mýty o lásce i hororové pověsti převede na jeviště historické budovy Národního divadla tvůrčí duo SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle.

 • Národní divadlo

 • Premiéra: 28. února 2019

Úvodní foto: archiv Divadla pod Palmovkou

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!