Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér pražských divadel

Zimní divadelní nadílka: podívejte se na 8 premiér pražských divadel 

Divadelní sezóna je v plném proudu a zejména zimní období bývá novými divadelními zážitky opravdu nabité. Co pro své diváky chystají pražská divadla?

Slávy dcery

  • Premiéra: La Fabrika 17. ledna 2023

„Co děláme když už víc nejde brečet? Začnem se smát…“

Čtyři herečky a jeden klaun. Divadlo La Fabrika v lednu uvítalo s velkým úspěchem novou divadelní hru Natalie Kocab Slávy dcery v režii Vandy Hybnerové. „Každý se po smrti svého rodiče snaží dojít k usmíření, odpuštění a přijetí. Ne každý ale má otce klauna. Klaunství je životní filosofie a klaunovy dcery dostávají do života hodně zvláštní věno.“ Přes tuhle optiku se čtyři nevlastní sestry, které táta při své jízdě životem utrousil, snaží zpracovat jeho odchod i samy sebe. Slávy dcery jsou tragikomickou, ostrou i nostalgickou výpovědí dětí silných otců. V inscenaci vystoupí Luboš Veselý jako Sláva Max a Vanda Hybnerová, Anna Polívková, Bára Lukešová a Marie Štípková jako Slávy dcery.

1984

  • Premiéra: Švandovo divadlo 28. ledna 2023

Systém, nebo láska? Láska k systému! Temné vizionářství George Orwella dostává novou divadelní podobu na prknech Švandova divadla. Winston Smith, úředník Ministerstva pravdy, byl dlouho spolehlivým členem společnosti, o jejíž principem nepochyboval… až doteď. Zrodila se v něm jakási touha po poznání, která byla vtíravější, než všudypřítomná propaganda. Problém ale je, že neexistuje jediné místo, které by nebylo sledováno. Není nic, co by uniklo pozornosti Velkého bratra. Až na vlastní myšlenky. Až na city, které chová jeden člověk k druhému. A tak Winston sní o vzpouře proti systému, a není v tom sám. Podaří se mu, spolu s mladičkou Julií a O´Brienem, vrhnout světlo na totalitní dohled, ve kterém žijí všichni občané, anebo je jejich konání dopředu odsouzené k nezdaru? 

Laboka Tango

  • Premiéra: Divadlo Kampa 2. února 2023

Tři divadelní tvůrci - Kristýna Břeská, Vlaďka Kužílková a Jiří Zeman - se shodou okolností setkali v Buenos Aires, kde společně protančili několik nocí. Svou lásku k argentinskému tangu se rozhodli společnými silami přetavit v divadelní představení. A tak vznikla Laboka Tango, jevištní báseň beze slov. V ní tři postavy z různých časů a z různých důvodů plují stejným směrem za novým životem - do La Bocy, přístavní čtvrti Buenos Aires, kde vzniklo tango. Do místa, kde hledají nový začátek. A kde je argentinské tango, před kterým se nejde schovat.

Vedlejší účinky

  • Premiéra: Divadlo Palace 7. února 2023

Říká se láska až za hrob… ale kde je jí ve skutečnosti konec? Co všechno jsme ochotni pro partnera riskovat a obětovat? Brilantní konverzační přestřelka renomovaného komediografa Stefana Vögela míří na prkna Divadla Palace. Řeč bude o partnerských vztazích, ale ne jen o nich! V hlavních rolích Klára Cibulková, Michal Dlouhý, Kateřina Březinová, Veronika Svojtková a David Novotný

Za dveřmi kanceláří

  • Premiéra: Komorní divadlo Kalich 18. února 2023

Skvělá komedie jednoho z nejúspěšnější a nejhranějších autorů současnosti Norma Fostera. Hra Za dveřmi kanceláří přináší příběhy „obyčejných lidí“ různých profesí, jejichž životy jsou navzájem propojeny. Stárnoucí novinář, který má dostat padáka. Slavný režisér, jemuž došly nápady. Úspěšný právník a jeho dominantní matka. Příliš těžký žokej, pod nímž umřel dostihový kůň, nebo depresivní krasobruslař, který na olympiádě sedmkrát spadl… „Jak dostat sebevražedného šílence z okenní římsy? Nechte ho skočit dolů!“ 

Čurda, hrdina jedné prohry

  • Premiéra: Divadlo Rokoko (Městská divadla pražská) 25. února 2023

Nešťastná oběť neřešitelné situace, nebo největší český zrádce 20. století? Jeden z nejodvážnějších hrdinných parašutistů, nebo proradný gestapácký ďábel? Na tyto otázky nelze jednoznačně odpovědět, protože v životě nechvalně známé osobnosti českých dějin byla bezpochyby období, kdy byl jedním, i období, kdy byl druhým. Byla to ale stále tatáž bytost a pokud ano, co se s ní stalo? Martin Donutil v roli Karla Čurdy a Robert Mikluš v roli švejkovského čističe bot Juráčka. Nová česká faustovská tragikomedie režiséra a dramatika Davida Jařaba, která začíná na prknech divadla Rokoko a končí na schodišti Petschkova paláce, bývalé nechvalně proslulé ústředny pražského gestapa. 

Destrukce

  • Premiéra: Divadlo X10 24. února 2023

Třicetiletý učitel odchází z města, které je příliš komplikované, anonymní a předražené. Svou duševní rovnováhu se pokouší najít v sousedském kolektivu malé obce, kde je podle jeho představ stále ještě jasná hranice mezi dobrem a zlem. Začíná učit ve třídě plné svéhlavých, smutných i zvídavých dětí. Ale co je má vlastně naučit, když se nám uspořádání světa rozpadá pod rukama, pole neplodí, studny vysychají a stěny školy i dalších budov nezadržitelně a nevyzpytatelně praskají? Idylický venkov už dávno není idylickým venkovem. Co má ještě vůbec smysl? Hrabat listí? Koupit si nové auto? Pedagogické vyhoření se mění v topornou existenciální krizi současného intelektuála… Groteskně apokalyptická inscenace Destrukce vychází ze stejnojmenného románu sociologa a publicisty Stanislava Bilera, jenž za tento počin získal prestižní cenou Magnesia Litera 2022.

Rain Man

  • Premiéra: Divadlo Na Fidlovačce 16. března

Po smrti svého otce se Charlie vrací domů pro domnělé dědictví. Tam ovšem zjistí, že má autistického bratra Raymonda a že otec přenechal své jmění ústavu, ve kterém Raymond žije. Charlie se pokusí závěť zvrátit a Raye z ústavu odveze. Společná cesta do Los Angeles nakonec oběma bratrům změní život. Dojemný oscarový příběh o cestě prospěcháře Charlieho a jeho autistického bratra Raymonda ke vzájemnému sblížení a osobní proměně se vrací na česká divadelní prkna po delší odmlce. Tato divadelní "road movie" nabízí gradující příběh, jemný humor a detailní psychologickou kresbu obou bratrů. Titulní postava Raymonda je obrovskou hereckou příležitostí pro všestranný talent Matouše Rumla.

Úvodní foto: 1984 ©M. Hančovský

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!