Kniha Někdo se přece vrátí je malým okénkem do psychologie

Kniha Někdo se přece vrátí je malým okénkem do psychologie70%

Dílo Někdo se přece vrátí je další sbírkou esejí od Rudolfa Rodena, která navazuje na předchozí díla. Populární spisovatel je opět zpět.

Rudolf Roden se narodil roku 1923 do pražské židovské rodiny. Bohužel mu další život přinesl i pochmurné chvíle. V roce 1942 nastoupil do trasnportu, aby sdílel osudy s budoucí ženou Evou. Nejprve strávili nějaký čas v Terezíně a poté ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Na sklonku váky přežil i nechvalně proslulý pochod smrti. Ani za komunistické éry se manželům příliš nedařilo, a proto emigrovali do Kanady. Poté Rudolf Roden dostudoval medicínu a začal provozovat soukromou psychiatrickou praxi.

Tato kniha není o nejhorší části života spisovatele – o vyhlazovacích táborech. Vzpomínky na utrpení v nich sepsal se svou ženou a nesou název Životy ve vypůjčeném čase.

Někdo se přece dívá je jednou z několika jeho knih, které se věnují tématům spojeným s autorovou psychiatrickou praxí. Řada esejistických črtů se týká především mezilidských vztahů, vlastností lidí a mnoha rozumů člověka. Naštěstí se nejedná o suché psychologické řeči, ale jednotlivé krátké či delší kapitoly nepostrádají nutnou dávku humoru a nadhledu. Autor se nebojí vysvětlit řadu pojmů v čele se samotou,vůlí nebo velkorysostí.

Malá kapesní knížečka poslouží všem milovníkům již zmiňované psychologie, ale může se dostat do rukou i daleko širší veřejnosti. Nepostrádá velký vliv životních zkušeností ze druhé světové války i komunistické éry. Naleznete v ní mnoho odkazů na zkušenosti a zážitky ze života člověka, který ví opravdu hodně o diktátorských režimech.

Názor informuji.cz: 70%

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!