Bardzo fajný festival 2022

Bardzo fajný festival 2022

Adresa:

Praha 7, Františka Křižíka 460/15

Termín: 25.11.2022 26.11.2022
Vstupné:

150

25lis - 26lis celý den

Žánr: festivalyfilm filmový festival kino Praha


Desátý jubilejní Bardzo fajný festival polského filmu představí komorní výběr nových oceněných a netuctových filmů o současném Polsku, které diváky přitahují formou, tématem nebo prostředím. Po dvouletém covidovém omezení se 25. a 26. listopadu v letenském Biu Oko setkají nejen všichni přátelé polského filmu, ale také jídla a knih.

V pátek 25. listopadu od 20.30 festival zahájí odvážné drama Strachy v nás (Wszystkie nasze strachy, 2021) režisérského dua Łukasze Rondudy a Łukasze Gutta. Emotivní film natočený podle skutečného příběhu umělce, gaye a věřícího katolíka Daniela Rycharského, kterého brilantně ztvárnil Dawid Ogrodnik, vypráví o identitě, příslušnosti ke komunitě, ale také o osamocení a nabourává zažité stereotypní přemýšlení o vztazích nejen na současné polské vsi. Hit loňského Festivalu polských filmů v Gdyni právě do české kinodistribuce uvádí Queer kino.

V sobotu od 15.00 čeká dětské diváky pásmo pohádek Začarovaná tužka s příběhy malého Piotra a jeho psa Pimpka, kteří si díky čarovné tužce dokáží poradit s nejrůznějšími trampotami. Následovat bude výtvarně-divadelní dílna pro děti. Bardzo fajný festival i letos dodrží dvoji tradici polských „delikates“, tedy dobrot z polské kuchyně. K ochutnání bude oblíbený polský bigos a krokiety od Agi. Možnost ukázat něco ze svého domácího kulinářského umění bude mít i diváctvo– organizátorky festivalu zvou k účasti na adventním česko-polském sousedském stole a k přinesení svého

domácího pohoštění. Na mezzaninu kavárny kina vznikne také malá veřejná knihovna – místo pro česko-polský knižní swap, tedy výměnu knih polský autorů a autorek a česakých překladů. Diváci mohou knihy nosit už v pátek, samotná výměna bude probíhat až v sobotu odpoledne. Odpoledne bude od 17.30 program pokračovat výběrem silných krátkých filmů z polských festivalů Bardzo fajný shorts od režisérek a režiséra, o nichž ještě určitě uslyšíme: We Have One Heart (2020) Katarzyny Warzechy o lásce mezi Polkou a Kurdem, kombinující animaci s archivními materiály, který nás přenese o 40 let zpátky, Ještě je den (Dalej jest dzień, 2020) Damiana Kocura, precizně nasnímaný černobílý snímek o osamělém převozníkovi, jehož denní rutinu naruší uprchlík z Palestiny. Jako třetí ve výběru Alenka a žabka (2020) Olgi Bołądź o nechtěně zrychleném dospívání čtvrnáctileté Alenky, která se tak ocitá ve své fantazijní říši.

Co se stane, když dva roky pozorujete z balkónu dění a lidi na ulici? Natočíte formou i obsahem geniální film o světě. Teda když jste dokumentarista Paweł Łoziński. Dokumentární perla Film z balkónu (2021), který diváky rozesměje i rozněžní, začíná v 19.30. Závěrečným filmem sobotního večera bude provokativní sociální drama Ti druzí (2021) ze současné smogem zalité Varšavy, celovečerní debut režisérky Aleksandry Terpińské, který se nese v hiphopovém rytmu a zachovává si veršovaný jazyk knižní předlohy Doroty Maslowské. Formou jedinečný a odvážný debut, oceněný na loňském Festivalu polských filmů v Gdyni.

Všechny filmy budou uváděny v originální polské nebo anglické verzi s českými a anglickými titulky. Pořádá spolek Popular z. s. ve spolupráci s kinem Bio Oko, festivalem Mezipatra a česko-polskými spolky. Konání festivalu podpořila Fundacja Volens, Magistrát Hlavního města Prahy, Městská část Praha 7. Stálým partnerem je Polský institut v Praze.
Předprodej vstupenek na stránkách kina a na Goout.cz.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Praha 7 Akce v MČ Praha 7

Podobné akce

19prosinec pondělí 20:00

Ennio Morricone

, Ocelářská 460/2 Koncert

2červen pátek 20:00

Hans Zimmer Live

, Ocelářská 460/2 Koncert

11prosinec neděle 18:00

KINO: Čiary

, Vyšehradská 2075/51 Film

Ubytování v okolí akce Bardzo fajný festival...

Villa Seven HillsPraha (6.9 km)

Volcano Spa HotelPraha (7.4 km)

VIPliving HouseboatPraha (9.9 km)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Novoměstská radnice v Praze Novoměstská radnice v Praze Praha 2 (11.9 km)
Národní divadlo Národní divadlo Praha 1 (12 km)
Hermitage Hotel Prague Hermitage Hotel Prague Praha 2 (10.7 km)