10. ročník Pražských klarinetových dnů

10. ročník Pražských klarinetových dnů

Adresa:

Praha 1, Alšovo nábřeží 2

Termín: 31.8.2021 5.9.2021
Vstupné:

www.clarinetart.cz

31srpen úterý 19:00

Žánr: koncerty


Letos již podesáté a hned se čtyřmi koncerty pro veřejnost se v prvním zářijovém týdnu uskuteční Pražské klarinetové dny. Hudební festival s mezinárodní účastí obohatí od 31. srpna do 5. září kulturní kalendář hlavního města a zpřístupní návštěvníkům i mimořádná místa jako například klášter bosých karmelitánů na Hradčanském náměstí.

Projekt se po loňské pauze vynucené covidem vrací s hudbou od Mozarta, současnou skandinávskou hudbou či netradiční adaptací Carmen. Pražské klarinetové dny přivádí do Česka špičkové mladé hudebníky z domova i ze zahraničí, kteří přijedou absolvovat mistrovské kurzy ve hře na klarinet na Hudební fakultě AMU. Právě unikátní historické prostory a zkušení lektoři – k nimž vedle vyučujících z HAMU patří letos jména jako Harri Mäki ze Sibeliovy akademie v Helsinkách nebo Ernesto Molinari z hudební univerzity ve švýcarském Bernu – jsou hlavními magnety, které mladé umělce do Prahy lákají. „Pro návštěvníky jsme letos připravili rozmanitou dramaturgii. Od hudby hrané na dobové nástroje, přes českou premiéru současného finského skladatele až po koncert v jazzovém klubu. Největší událostí festivalu je koncert nazvaný Aho / Mozart, na kterém zazní dva kvintety pro dechové nástroje a klavír. Jedním z nich je česká premiéra současného finského skladatele Kalevi Aha, kde se představí nejznámější finský klarinetista Harri Mäki, japonská klavíristka žijící ve Finsku Mariko Furukawa nebo český hobojista Vilém Veverka. Mozartův kvintet má naproti tomu ryze české obsazení a posluchači se mohou těšit na klavíristu a zároveň ředitele české filharmonie Davida Marečka, mladou klarinetistku Kateřinu Škardovou, která se probojovala do soutěže Pražského jara 2022“, říká Irvin Venyš, pořadatel, klarinetista a také pedagog Hudební fakulty AMU, která projektu opět poskytla svoje zázemí. Festival bude zahájen 1. září netradiční adaptací Bizetovy Carmen v úpravě pro šest klarinetů a vypravěče.

Německý soubor Clarimonia Ensemble a jejich hosté rozezní Fortnu kláštera bosých karmelitánů na Hradčanském náměstí, prostor, který je veřejnosti otevřen teprve rok a na jehož prohlídku se mohou posluchači po koncertu vydat. Zmíněný highlight festivalu – koncert Aho / Mozart se uskuteční 2. září v Sukově síni Rudolfina. V pátek 3. září následuje koncert v klubu Jazz Dock, na kterém vystoupí Epoque Quartet, který také pokřtí nové CD nazvané Komp(l)ot. Desáté výročí festivalu uzavře tradiční koncert The Best Of, na kterém vystoupí absolventi mistrovských kurzů. Program, nastudovaný během mistrovských kurzů a šitý na míru letošnímu ročníku, bude k poslechu 4. září v sále Martinů na Malostranském náměstí.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce 10. ročník Pražských...

ValentinskaPraha (198 metrů)

Zrcadlová kaple KlementinaPraha (204 metrů)

The Emblem HotelPraha (319 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Karlův most Karlův most Praha 1 (312 m)
Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Praha 1 (456 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (713 m)