C3: Nářez pro flétnu v podání Ostrého

C3: Nářez pro flétnu v podání Ostrého

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 23.3.2017
Vstupné:

od 150

23březen čtvrtek 19:00

Žánr: koncerty


Program:

Bohuslav Martinů: Half-time, rondo pro velký orchestr H 142
Jindřich Feld: Koncert pro flétnu a smyčcový orchestr, klavír, harfu a bicí
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfonie č. 3 a moll op. 56 “Skotská”

Účinkují:

Jan Ostrý – flétna
Janáčkova filharmonie Ostrava
Tomáš Brauner – dirigent

Do centra pozornosti evropských skladatelů se ve 20. letech minulého století dostává “sportovní” tematika. Podléhá tomu i Martinů, který svůj Halftime komponuje roku 1924. Nejedená se však o nějakou ilustraci sportovního mače, ale spíše o zobecnění, o snahu zachytit dynamiku lidského úsilí. Podle samotného skladatele je to jeho první zralé dílo.

Z českých luhů je i další skladba. Feld složil svou nehranější skladbu o 30 let později. Zvláštní je instrumentace, kdy sólovou flétnu doprovázejí smyčce, klavír, harfa a bicí. Sólového partu se ujme Jan Ostrý, uznávaný interpret u nás i v zahraničí. S Feldem se přátelil a jeho koncert si vybral už k maturitní zkoušce. Ostrý v jednom z rozhovorů říká: “Jeho hudba má energii a mnohdy je to pěkný nářez. Feld se dá považovat za jakéhosi pokračovatele Bohuslava Martinů. I když ten paradoxně nebyl z mého pohledu až tak průrazným ve flétnové literatuře. Jako Čech vnímám povinnost starat se o to, co je české. Rád využívám příležitostí hrát českou hudbu v zahraničí, jako Jindřicha Felda, Jana Nováka, nebo Rybu.

Na závěr vyslechneme Mendelssohnovu technicky brilantní symfonickou vzpomínku na cestu do Skotska. Ostatně v jeho tvorbě se s cestovatelskými podněty setkáme častěji (Klid moře a šťastná plavba, Hebridy apod.). Skotská symfonie patří vedle Italské k jeho nejvýznamnějším dílům.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce C3: Nářez pro flétnu...

Hotel Na Kafkové Moravská Ostrava (566 metrů)

Hotel Trio Ostrava (905 metrů)