Jaromír Nohavica

Herec/Herečka

Datum a místo narození: 07.06.1953 - Ostrava, Československo

Forman, Metronome Prague, Slavnosti pětilisté růže.Týdenní tipy od 17. do 23. červnaSOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na hvězdně obsazená představení ve stínu Žižkovské věžeCeny Anděl mají nominace, čtyři sošky může získat Lenka DusilováVizovické Trnkobraní vstupuje do druhé padesátky. Vsází na Jarka Nohavicu, Arakain i Mig 21 Festival Benátská! láká na české i zahraniční interprety. Dorazí Jaromír Nohavica i Bonnie Tyler

Jaromír Nohavica je významný český folkový písničkář, textař, libretista, osobitý zpěvák, skladatel a kytarista. Hraje také na heligonku.

Pochází z Ostravy. První píseň napsal již v osmi letech. Na kytaru hraje od svých třinácti let, přičemž původně jeho otec chtěl, aby hrál na housle, k těm ale nepřilnul. Sám se však navíc naučil hrát na několik hudebních nástrojů. V letech 1978–1981 dálkově studoval na SŠ knihovnické v Brně. Začal také studovat na Vysoké škole báňské, ale studia přerušil, vystřídal několik zaměstnání, načež raději zůstal volným textařem.

V tomto oboru se proslavil textem Lásko, voníš deštěm pro Marii Rottrovou (She’s Gone od Black Sabbath), ale psal také například pro Věru Špinarovou ad. Později začal samostatně vystupovat, v posledních letech i s kapelou. Spolupracoval s méně významnými regionálními kapelami, ale také například se skupinou Čechomor.

Jako herec ztvárnil roku 2002 hlavní roli „Jarka Nohavici“ ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla. Za hudbu k tomuto filmu dostal spolu s Čechomorem a Karlem Holasem Českého lva za nejlepší hudbu.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Jaromír Nohavica. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Jaromír Nohavica ve filmu...

Jaromír Nohavica: Napsali jsme...

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout