Olomoucká radnice, Olomouc - přidat akci

Olomoucká radnice

Olomouc, Horní náměstí 583

1
Není tu akce, kterou Olomoucká radnice pořádá? Přidej ji
  • Byli tady (1)Bára B.
  • Ohodnoť místo

Olomoucká radnice, jejíž součástí je také orloj ve stylu socialistického realismu, se nachází na Horním náměstí, kde tvoří spolu se Sloupem Nejsvětější Trojice a gotickými fontánami jednu z dominant Olomouce. Gotická budova s goticko-renesanční věží, jejíž výška dosahuje 75 metrů, je považována za nejvýznačnější stavební památku olomoucké světské architektury. Zároveň je velmi reprezentativní budovou, ve které dodnes sídlí městská samospráva.

Základní kámen gotické budovy radnice byl položen v roce 1378, kdy povolil její stavbu moravský markrabě Jošt Lucemburský. Radniční věž pak vznikla během stavby kamenné budovy v 15. století. Práci na ní zakončilo její zastřešení v roce 1443. V té době dosahovala ale jen třetiny současné výšky. Svou současnou výšku získala až během přestavby v letech 1601 – 1607. Na věž si mohou zájemci udělat také výlet. Pravidelné prohlídky, které zajišťuje Informační centrum Olomouc (jenž je umístěno také v budově radnice), se konají od 11:00 a 15:00. V lednu a únoru je pak věž uzavřena.

Olomoucká radnice slouží již desítky let jako symbol hospodářského a politického významu, který dříve někdejší královské hlavní město mělo. Budova je čtyřkřídlá a disponuje vnitřním dvorem, na kterém se často pořádají i kulturní akce. I uvnitř budovy lze nelézt původní klenuté místnosti. Jedna z nich je také Obřadní síní. Součástí budovy je také kaple sv. Jeronýma, jejíž součástí je unikátní kroužená klenba, která je vůbec nejstarší u nás. 


Přidat novou kulturní akci k tomuto objektu

Chcete připojit k akci fotografii?
Prosíme, nepište celý titulek velkými písmeny (převést na malá)Anglický název?
Vyplňte, pokud akce končí jiný den než začíná (vicedenní akce, festivaly...)
Anglický popis akce?
E-mail musí vyplňit pouze neregistrovaný fanoušek... Zaregistrovat (Proč se registrovat?)
Přidáním akce souhlasíte s podmínkami serveru Informuji.cz

Snažíte se vložit akci, kterou již máme v databázi?


Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Štítky

Olomoucká radnice: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!