Není tu akce, kterou Státní zámek Vranov nad Dyjí pořádá? Přidej ji

Vranovský zámek patří k nejpozoruhodnějším stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze starého románsko gotického hradu, poprvé připomínaného jako zeměpanská pohraniční pevnost k roku 1100. Z něho si podržel dvě hranolové věže, část hradeb a budovy tak zvaného předhradí.

Současnou podobu mu vtiskli po ničivém požáru v roce 1665 hrabata z Althannu. Ti na sklonku 17. století podle projektu císařského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu - nejdříve postavili a vyzdobili impozantní sál předků, dominující zdejší členité krajině a výtvarně umocňující její osobitý půvab. Vzápětí vybudovali zámeckou kapli Nejsvětější Trojice jako jeho ideovou protiváhu. V 18. století pak přestavbu završili obytnými budovami čestného dvora.

Zámek pak získali polští Mniszkové, kteří přivedli k rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu kameniny. S nimi spříznění Stadničtí drželi zámek až do počátku druhé světové války.

Dnes je zámek národní kulturní památkou v péči státu.

Zámek je veřejnosti přístupný od dubna do října a nabízí několik prohlídkových okruhů, v rámci kterých si návštěvníci mohou prohlédnout monumentální sál předků rodu Althannů, zámeckou kapli s působivými interiérysezónní výstavu v kočárovně.Státní zámek Vranov nad Dyjí - program na květen

Momentálně se zde nic nekoná. Víš o akci, která tu chybí? Přidej ji.


Štítky

Státní zámek Vranov nad Dyjí: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!