Státní zámek Vranov nad Dyjí, Vranov nad Dyjí

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, Zámecká 93

Není tu akce, kterou Státní zámek Vranov nad Dyjí pořádá? Přidej ji

Vranovský zámek patří k nejpozoruhodnějším stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze starého románsko gotického hradu, poprvé připomínaného jako zeměpanská pohraniční pevnost k roku 1100. Z něho si podržel dvě hranolové věže, část hradeb a budovy tak zvaného předhradí.

Současnou podobu mu vtiskli po ničivém požáru v roce 1665 hrabata z Althannu. Ti na sklonku 17. století podle projektu císařského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu - nejdříve postavili a vyzdobili impozantní sál předků, dominující zdejší členité krajině a výtvarně umocňující její osobitý půvab. Vzápětí vybudovali zámeckou kapli Nejsvětější Trojice jako jeho ideovou protiváhu. V 18. století pak přestavbu završili obytnými budovami čestného dvora.

Zámek pak získali polští Mniszkové, kteří přivedli k rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu kameniny. S nimi spříznění Stadničtí drželi zámek až do počátku druhé světové války.

Dnes je zámek národní kulturní památkou v péči státu.

Zámek je veřejnosti přístupný od dubna do října a nabízí několik prohlídkových okruhů, v rámci kterých si návštěvníci mohou prohlédnout monumentální sál předků rodu Althannů, zámeckou kapli s působivými interiérysezónní výstavu v kočárovně.Státní zámek Vranov nad Dyjí - aktuální program a vstupenky

5červenec čtvrtek 19:30

Kamelot na zámku Vranov nad Dyjí

Státní zámek Vranov nad DyjíKoncert

15čer - 30zářcelý den

Barvy pralesa na zámku Vranov nad Dyjí

Státní zámek Vranov nad DyjíVýstava
Další akce v okolí Cyklotrasy v okolí
vytisknout

Státní zámek Vranov nad Dyjí na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Státní zámek Vranov nad Dyjí: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!