Vyhlídka Hladomorna, Broumov

Vyhlídka Hladomorna

Broumov, Na Hradbách

Není tu akce, kterou Vyhlídka Hladomorna pořádá? Přidej ji

Dnešní vyhlídka Hladomorna byla dříve součástí hradebního systému města Broumova. Věž dodnes uzavírající ulici Branka chránila východní úsek městských hradeb a přístup k brance, kterou se scházelo na předměstí směrem k městské lázni. Proto získala i své další pojmenování "Lázeňská".

V roce 1885 došlo ke zboření přístavby, jíž se procházelo ke schodišti na předměstí a na jejím místě bylo vybudováno dvouramenné cihlové schodiště. Zbytek věže byl upraven na vyhlídkovou terasu a opatřen cihlovou parapetní zdí.

Dnešní název "Hladomorna" pochází právě z této doby - při úpravách se v přízemí věže našla kamenná deska a na dně sklepení lidské kosti. Jediná zmínka o využití věže coby vězení však pochází z roku 1680, kdy zde bylo krátce drženo několik vzbouřených sedláků, kteří povstali proti klášterní vrchnosti.

V roce 2010 prošla Hladomorna celkovou rekonstrukcí. Po obvodu původního města se dodnes zachovaly i další zbytky hradeb a parkánů: část hradební zdi u Střelnice a věž vestavěná do budovy dnešního farního úřadu na západní straně města.

Foto: Andrea Morkusová

 


Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Vyhlídka Hladomorna na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Vyhlídka Hladomorna: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!