Výstava Show me the body odhaluje vrstvy neznámého já

Výstava Show me the body odhaluje vrstvy neznámého já 

Výstavu kreseb, maleb a monotypů Hany Garové s názvem Show Me the Body mohou návštěvníci zhlédnout v Arto.to galerii v Uhelném mlýně do konce května. Kolekce tematizuje odkrývání vrstev neznámého já, které vyplouvají skrze tvořivý neklid a umělecký zápas o obraz.

Výstava Show Me the Body reflektuje tělo, které se v raných kresbách Hany Garové objevovalo jako předmět psychologického zkoumání – a pak hlavně tělo, které se v současných kresbách a malbách stalo pracovním nástrojem, protože performativně vstupuje do obrazové plochy a stává se doslova transformátorem akumulovaných energií.

Foto: Marek Novotný

Sedimenty, které se v člověku od narození ukládají a vrství prostřednictvím smyslů a vjemů, Hana postupně odnímá a ukládá na podložku, plátno nebo papír. Tento proces/přenos, kdy dochází k transmutaci hmoty na materiál zcela jiný, byl typický pro alchymii a může být viděný jako analogický ke stvoření světa.

Foto: Marek Novotný

Tvorbu Hany Garové charakterizuje tzv. běs malování (furor pictoris) – horečnatý akt, potřeba vytvářet a destruovat současně, kde obraz je zdrojem radosti i bolesti. Umělkyni zajímá proces odkrývání, který se (paradoxně) realizuje přes mnohonásobné vrstvení. Mezifáze zůstávají skryty v matérii díla, ale jejich přítomnost a energie zmnožuje působení celku.

Foto: Marek Novotný

Výsledek je notně znepokojivým otiskem intimní lidské zkušenosti umělce do vlastního umění. Významnou roli hraje samotné vznikání obrazů, které si tak nějak samy volí cestu. V excesivním tvoření se kombinuje intenzívní malířské přemýšlení s impulzívními gestickými momenty. Specifická figurace se odehrává mezi deformací a abstrakcí. Podivné životní formy jsou dematerializované a často je nemožné oddělit jednu složku od druhé. Obrazy nesou témata a emoce z temnějšího spektra introspektivního světa.

Foto: Marek Novotný

Hana Garová (*1986) je původem slovenská malířka, která žije a působí v Praze. Absolvovala AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla, s jehož vkladem do české malby jí spojuje expresívní výraz, gestický projev a důraz na figurativní jádro obrazů. Malířka se po skončení studií nevrhla do galerijního provozu, ale rozhodla se naplno věnovat tvorbě, přesto již vystavovala v etablovaných galeriích (Veletržní palác NG, Praha; Adam Gallery, Brno; Zahorian van Espen, Praha; Galerie etc., Praha; Photoport, Bratislava), i v alternativních prostorech. V roce 2017 se stala finalistkou prestižní slovenské soutěže  pro mladé malíře VUB Malba roka; je zastoupená v galerijních i soukromých sbírkách.

Foto: Marek Novotný

Aktuálnímu výběru pro Arto.to galerii dominuje kresba, čímž autorka rozvíjí rámcové téma galerie pro rok 2023 – Black & White.

V sobotu 1. dubna v 15.00 provedou výstavou diváky její autorky, malířka Hana Garová a kurátorka Silvie L. Čúzyová.

Foto: archiv Marek Novotný

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Arto.to galerie v Uhelném mlýně nabízí i další akce

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!