Knihy, videa i interaktivní hry. Dětem zavřely školy, ale vzdělávání pokračuje dál

Knihy, videa i interaktivní hry. Dětem zavřely školy, ale vzdělávání pokračuje dál 

Školy zavřely, děti zajásaly a rodiče zaplakali. Jenže učit se děti musí i nadále - v rámci škol probíhá výuka distanční formou. Bude to stačit k pochopení probírané látky? A vůbec co dělat, aby děti nezdivočely a nezanevřely na nutné učivo? Máme pro vás pár tipů, které usnadní samostudium!

Když UčíTelka

Za dětmi domů přijdou UčíTelky a to každý všední den od 9:00 do 12:00. Česká televize v pondělí spustila půlhodinové výukové bloky vedené vystudovanými pedagogy. Každý den nabídne dětem prvního stupně základních škol jeden předmět. 

Česká televize ale nezapomíná ani na starší žáky - na ty po poledni čeká pořad Odpoledka, který nabízí pásmo vzdělávacích pořadů, zaměřených například na fyziku a dějepis. Dětem, které se připravují na přijímací zkoušky, pomůže také program Škola doma, který vždy v úterý procvičuje češtinu a ve čtvrtek věnuje čas matematice. Mimo to samozřejmě nechybí také pořady pro děti na stanici Déčko.

Čtěte s Včelkou

Výukový program Včelka byl vytvořen odborníky jako trenér čtení a to i pro děti s poruchami učení. Podle Včelky má „až čtvrtina populace v určité etapě svého vývoje výrazné obtíže se čtením“. Příčiny a bariéry mohou být různé, Včelka ovšem pro každého čtenáře najde na základě úvodní diagnostiky čtenářských dovedností specifickou kombinaci cvičení formou hry. Tento projekt funguje v rámci mnoha škol, knihoven i pedagogických center. Nyní je zpřístupněn zdarma po dobu 6 týdnů, aby nabídl pomoc při domácím vzdělávání.

NEZkreslená věda

NEZkreslená věda je cyklus vzdělávacích animovaných videí Akademie věd České republiky. Krátká videa zábavnou formou přibližují různé vědecké jevy studentům středních škol a druhého stupně základních škol. Jednotlivé díly se věnují tématům jako je fungování vesmíru, vývoj člověka, poučí o radioaktivitě, vzniku zemětřesení, technologii 3D tisku, o atomech nebo také o nemoci AIDS. Pro komentář k videím zapůjčil svůj hlas herec Pavel Liška.

Mett Broňa

Tento nadšený učitel z Brna „pomáhá lidem zamilovat se do angličtiny“. Bronislav Sobotka si svým optimistickým přístupem a vášní pro tento jazyk získal solidní fanouškovskou základnu. Na Youtube kanálepřes 140 tisíc odběratelů, kde podporuje začínající i ty pokročilejší angličtináře v dalším sebevzdělávání. Sám je také dobrým příkladem toho, že nikdy není pozdě začít - dnes již certifikovaný učitel angličtiny s absolvovanými mezinárodními cambridgskými zkouškami s angličtinou začínal až ve 20 letech. Takže say hello to Broňa!

Fraus podporuje vzdělávání

Nakladatelství Fraus poskytuje zdarma od 11. března do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky. Stejně tak ulehčí komunikaci učitelů s žáky bezplatným poskytnutím portálu Fred, který je určen k zadávání a vyhodnocování úkolů učiteli. Pro opakování naučené látky - třeba i s rodiči - je určen portál Škola s nadhledem.

VIDA! Vědecké pokusy zábavně a online

VIDA! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště. Bohužel se se svými návštěvníky také museli rozloučit jako řada dalších kulturních institucí. Ovšem věda nepočká, každou středu v 16:00 VIDA! spouští živé vysílání plné zábavy a pokusů. Připojte se i vy k naší Vidátorce Danče a pokusy si vyzkoušejte zároveň s ní. Live streamy jsou dostupné i zpětně na stránkách VIDA! science centrum. S těmito videi už nebude problém pochopit pokusy z fyziky a chemie!

 

Minecraft: Education Edition

Mezi dětmi oblíbená počítačová hra Minecraft má svou verzi přizpůsobenou pro vzdělávací prostředí. Učitelé mohou hru využít při výuce programování, ale i k procvičování chemie, přírodopisu, zeměpisu i matematiky. Každý přece ví, že nejlepší učení probíhá formou hry, právě ta nejvíce podporuje kreativitu a soustředěnou motivaci k plnění úkolů. A to co baví se také dobře pamatuje! Vzhledem k aktuální společenské situaci je Minecraft Education Edition zpřístupněn zdarma do konce školního roku. Nutné je pouze mít školní účet Office 365, které jsou pro školy také zdarma.

Naprogramuj si s Czechitas vlastní hru

Nezisková vzdělávací organizace Czechitas vzdělává a pomáhá ženám a dětem vyzkoušet si svět informačních technologií. Nyní nabízí programování z domova - i pro děti. V jedenácti krocích den po dni vás Czechitas provedou základním kurzem programování v jazyce JavaScript, což je objektově orientovaný programovací jazyk, využívaný při tvorbě webových stránek.

Výsledná hra by měla vypadat, jako hra PAC-MAN. Celý tutoriál i hra jsou pojaté tak, aby to zvládl úplný začátečník. IT totiž není jen nudný shluk závorek, písmen a číslic. Cílem je ukázat, že IT může být zábava pro všechny. Tutoriál vznikl také u příležitosti čtyřicátého výročí legendární hry PAC-MAN, která spatřilo světlo světa 21. 5. 1980.

Knihovna Václava Havla

Knihovna Václava Havla nabízí zdarma on-line hned několik zajímavých projektů. Jedním z nich je zmenitsvet.cz, kde naleznete 6 životopisných videolekcí, mapující život Václava Havla s důrazem na stěžejní milníky druhé poloviny 20. století. Lekce vedou moderátorka Emma Smetana a choreograf Yemi. Cílovou skupinou je mládež ve věku 14-18 let se zaměřením na výuku dějepisu a společenských věd, popřípadě také angličtiny, pokud si videa pustí s rodilými mluvčími v anglické verzi.

Dalším projektem je rokrevoluce.cz - aneb nezapomeneme na rok 1989. Tehdejší dění zmapovala mladá youtuberka do osmi videolekcí pro děti nad 12 let. 

Nesmíme opomenout ani literaturu - krátké videoukázky z díla Václava Havla lze sledovat na cisthavla.cz, kde jej prezentují známé osobnosti, například Janek Rubeš, Petr Čtvrtníček či KOVY.

Quizlet

Aplikace Quizlet umožňuje ukládat a vytvářet obsah ve formě dvoustranných kartiček. Z nich je možné generovat několik různých her. Obsah je sdílený, a tak je možné využít i obsah od jiných uživatelů. Ideální je tedy se spolužáky dát hlavy dohromady a společně vytvořit sdílený seznam pojmů, který se potřebují naučit. Každopádně je tato aplikace ideální zejména pro učení se anglických slovíček nebo opakování si historických událostí a správné přiřazení letopočtů.

e-knihovna

Městská knihovna v Praze sice uzavřela všechny své pobočky, ovšem číst v knihovně (ale pěkně z domova) si můžete i nadále - i povinnou četbu! Více než 1700 titulů najdete v katalogu e-knih. E-knihy jsou dostupné zdarma a ve třech různých formátech vhodných k prohlížení na monitorech, mobilech i ve čtečkách.

Digitalizované tituly zpřístupní i Národní knihovna ČR v rámci knihovny Kramerius - pro studenty a pedagogy vysokých škol. Podobně i Knihovna Akademie věd ČR poskytuje online přístup k e-knihám, e-časopisům a dalším online zdrojům za symbolickou 1 korunu.

Scio testy zdarma

Testy k procvičování na přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka poskytla zdarma i společnost Scio. Děti je mohou vyplňovat on-line z domova, testy jsou zpřístupněny i pro školy.

Z natáčení pořadu UčíTelka. Foto: ČT

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!