Nikdo nemá nic v Desfourském paláci. Festival 4+4 dny v pohybu oživuje objekty pražské architektury

Nikdo nemá nic v Desfourském paláci. Festival 4+4 dny v pohybu oživuje objekty pražské architektury 

Více než 60 současných umělců oživí Desfourský palác na Florenci, kde se opět bude nacházet centrum mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Nebudou chybět ani aktuální divadelní a taneční projekty z různých koutů světa, které budou uvedeny v divadlech Archa, Ponec a Centru současného umění DOX. Festival se uskuteční od 4. do 12. října v Praze.

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu letos s heslem „Nikdo nemá nic“ jako hlavní bod programu nabídne 60 současných umělců především ze Slovenska, kteří se představí v hlavním výstavním projektu Místa činu. Kurátorem je český výtvarný umělec, publicista a pedagog Milan Mikuláštík. Projekt bude situován do neoklasicistního obytného domu, označovaného jako Desfourský palác, jehož chloubou je zejména interiér.

„Název výstavní části Nikdo nemá nic je odpovědí na společenské, environmentální a ekonomické změny, které prožíváme a na které bychom měli reagovat. Místa činu v Desfourském paláci představí také instalace zahraničních umělců oceněných na letošním Biennale v Québecu, celkem čtyři české divadelní premiéry od Wariot Ideal, Spitfire Company, Terezy Hradílkové a Viktora Černického. Nebude chybět ani symposium zaměřené na aktuální problematiku vodních zdrojů a řada doprovodných akcí,“ uvedla organizátorka festivalu Denisa Václavová.

Jeremy Wade – The Clearing. Foto: © Dorothea Tuch, archiv festivalu

Výstavu doplní aktuální provokativní a novátorské divadelní a taneční projekty z Belgie, Egyptu, Finska, Francie, Íránu, Izraele, Jihoafrické republiky či USA. Letošní zahraniční divadelní program mapuje tvorbu mimoevropských scénických umělců. „Vybrali jsme několik originálních, špičkových performerů a tanečníků, kteří svou radikální a kritickou tvorbou boří zažité stereotypy. Většina z nich představí svou práci českému publiku úplně poprvé,“ řekl dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

Divadelní část festivalu zahájí americký performer Jeremy Wade s novým představením The Clearing. V novém sóle vyjadřuje svým superfyzickým projevem – tancem, fyzickou akcí, zpěvem, textovým apelem, ale i hudbou a scénografií, hlubokou obavu o budoucnost.

Střípky programu festivalu 4+4 dny v pohybu

Finsko-egyptská umělkyně Samira Elagoz přiveze své úspěšné představení Cock, Cock.. Who’s There?, ve kterém kombinuje performativní postupy s videem, čímž vytváří unikátní styl „docu-fiction“. Francouzský hudebník a performer Gérald Kurdian představí ve svém stand-upu Hot Bodies metamorfózy sexuálních revolucí 20. a 21. století. Jeho smyslná koláž vychází z rozhovorů s lidmi, jejichž vnímání sexuality a/nebo genderu stojí mimo zažité stereotypy.

Niv Sheinfeld a Oren Laor, jedni z nejvýznamnějších tvůrců současného izraelského tance, vystoupí se svým nejosobnějším představením s názvem The Third Dance, reflektující 15 let společného života i tvorby. Belgický umělec Louis Vanhaverbeke prozkoumá hranice normality v performance Mikado Remix. Americký tanečník a choreograf Trajall Harell uvede své celovečerní dílo pro tři tanečníky Judson Church is Ringing in Harlem, ve kterém spojí dva vzdálené světy – minimalismus postmoderního tance s okázalostí stylu Vogue.

Íránský non-binární umělec Sorour Darabi ve své Ódě na zranitelnost Šavašun osciluje mezi reálnou a symbolickou ztrátou, mezi komfortem a diskomfortem, toxickou maskulinitou a zranitelností vlastní identity.

Sverázný stand-up Black Off jihoafrické herečky a performerky Ntando Cele ostře kritizuje předsudky i přehlížení a nabízí publiku nové způsoby, jak přemýšlet o rasismu.V dokumentárním představení Mining Stories Silke Huysmans a Hannes Dereere skrze svědectví o tragédii v brazilském těžebním regionu Minas Gerais rozeberou témata jako paměť, politika či náboženství.

Platforma Máš umělecké střevo? připravuje doprovodný program pro školy a dětské návštěvníky. Pro umělecké profesionály bude opět připravena festivalová škola.

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu se koná od roku 1996. Cílem je prezentace současných inovativních uměleckých projektů. Organizátoři se snaží oživovat objekty pražské architektury pomocí divadla a dalších uměleckých počinů.

Kompletní programu bude zveřejněn v září 2019.

Foto: archiv festivalu 4+4 dny v pohybu

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Desfourský palác

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!